Ofset baskıda kaliteye etkiyen faktörler ve bunların optimizasyonu
  1. Tez No: 34084
  2. Yazar: HAYRİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE DÖLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ofset baskıda kaliteye direkt etki eden, kağıt, mürekkep, mürekkeplerin kuruma biçimleri ve kurutucular, kalıp kopya orjinalleri, konvansiyonel ve susuz ofset baskı kalıpları, nemlendirme suyu ve kauçuklar hakkında, literatür taranıp detaylı bilgiler verilmiştir. Baskı kağıtlarına uygulanan TS test yöntemleri anlatılarak uygulamalar yapılmış ve test sonuçları tablo halinde verilmiştir. Ofset baskıda, kalite kontrolün önemi anlatılarak, kalite fonksiyonu olan kalıplarda çözünürlük, standart kalıp pozu, çiftleme ve kayma, filmden kalıba ton değer nakli ve nokta şişmesine ait verilerin elde edildiği U?RA kalıp kontrol skalası hakkında geniş bilgiler ve deney sonuçları verilmiştir. Filmden baskıya ton değer naklinde önemli bir fonksiyon olan tram şişmesi incelenerek, tram sıklığı ve şeklinin şişmeye etkisi matematiksel olarak anlatılmıştır. Ayrıca tram şişmesi densitometrelerle ölçülerek ve nomogramlarla da hesaplanmıştır. Kağıt gruplarına göre şişme değerleri toleransları ile beraber verilmiştir. Değişik kağıtlara yapılan baskıların sonuçları şekil, çekilen yüzey fotoğrafları ve densitometrik ölçümler yardımıyla incelenerek değerlendirilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
In this project, literatures about paper, offset printing inks, drying ways of inks, dryers, films, conventional and waterless offset plates, fountain solution, and blankets, which have a direct impact on quality, are searched and detailed information is given. TS test techniques about paper are described and applied on printing papers which are used in this project and the results of tests are given by tables. The importance of quality control in offset printing is explained. Detailed information and experiment results are given about UGEA, the control strip, which indicates the resolution of offset plates, standart plate exposure, doubling and slur, tonal value transport from film to plate and dot gain. The dot gain, the important function of tonal Value transport from film to print is examined and the effects of resolution and dot shape of a screen on dot gain are mathematicaly described. Also, the dot gain is mesaured and calculated by nomograms. The dot gain values with tolerances of paper types are given. The results of the printed images which are printed on different types of papers are examined by taking enlarged surface photographs and densitometric measurements. Ill