Diz rehabilitasyonunda izometrik ve izokinetik egzersizlerle alınan sonuçlar
- Tez No: 27588
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalına çeşitli diz problemleriyle başvuran 60 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların, önce diz eklem hareket açıklığı goniometre ile ölçülmüş ve uyluk çevre ölçümleri alınmıştır. Daha sonra da, Cybex II izokinetik cihazı ile aşağıdaki parametreler açısından test edilmişlerdir. Rastgele seçilen 30'ar kişilik 2 hasta grubunun herbirine Cybex II cihazında 30 antrenman günü izokinetik ve izometrik egzersizler uygulanmıştır. Tedavilerden sonra goniometrik ve çevre ölçümleri tekrarlanmış ve hastalar Cybex II cihazında aynı parametreler yeniden değerlendirilmiştir. Cybex II cihazında test edilen parametreler : * Pik tork * TAE * Total work * Power * Pik tork/vücut ağırlığı *~Hemstring pik torku/Kuadriseps pik torku oranları incelenmiştir.,( İstatistiksel verileme göre, her iki egzersizin de diz eklem limitasyonlannı azalttığı, uyluk çevre ölçümünde artışlar sağladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted in 60 patients with knee disorders referred to Physical Medicine and Rehabilitation Department of Gül hane Military Medical Academy. All patients were stutied in terms of ROM in knee joint and thigh circumference. Then they were evaluated by Cybex II isokinetic system. Total 60 patients were randomly divided into two groups: First group of 30 patients were treated by Cybex II system using only isokinetic exercise therapy. The second group of 30 patients were treated in the same system using isometric exercises performed in various range of motion angles in involved knee joint. Training period consisted of 30 therapeutic sessions, five times a week. All measurements were repeated after the completion of the therapeutic programme. In both groups, following parameters were investigated: * Peak Torque * Torque Accel arati on Energy (TAE) * Total work * Power * Peak torque/Body weight, * Hamstring peak torque/Quadriceps peak torque Statistical analysis of the results showed that both types of exercises help reduce the range of motion limitations and increase thigh circumference in involved extremities. (p&st results in rehabilitation programmes can be obtained by the combination of individually arranged isometric and isokinetic type exercise., - 63