Serebral palsili çocuklarda izokinetik egzersizin etkileri
Effects of isokinetic exercise in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 282113
  2. Yazar: ÖZLEM AKNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİGİN KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serebral palsi; gelişmekte olan fetal veya infant beyninde oluşan progresif olmayan hasara bağlı olarak gelişen, aktivite limitasyonuna neden olan, hareket ve postür gelişiminin bir grup kalıcı bozukluğudur. Birinci motor nöron lezyonları sonucu gelişir ve çocukluk çağının en sık görülen gelişimsel hareket ve motor sistemini ilgilendiren hastalığıdır.SP rehabilitasyonunda amaç: Anormal postür ve paternlerin düzeltilmesi, oluşabilecek deformitelerin önlenmesi, mevcut becerilerin geliştirilmesi, yeni becerilerin öğretilmesi, üst ekstremitelerin fonksiyonel kullanımının sağlaması, yürüme eğitimi, anlaşılabilir konuşmanın öğretilebilmesidir. Biz bu çalışmada izokinetik kas eğitiminin yürüme, denge, kas gücü ve spastisiteye olan etkilerinin klasik güçlendirme tedavisinden daha etkili olup olmadığını saptamayı amaçladık.Çalışmaya SP tanısı almış 6-14 yaş arasında olan hastalar alındı. Çalışma grubuna izokinetik egzersiz verildi. Kontrol grubuna ise, izometrik egzersiz ve izotonik ( uygun ağırlıkla dirençli egzersiz, bisiklet, manuel dirençli egzersiz sistemi) egzersizler verildi. Hastalar 4 hafta süreyle haftada 5 gün egzersiz programına alındı. Hastaların yaş, boy, cinsiyet, vücut kitle indeksi ölçümleri kaydedildi. Hastaların fonksiyonel değerlendirmeleri kaba motor fonksiyon ölçeği (altmış altı), altı dakika yürüme testi, zamanlı kalk yürü testi ile yapıldı. Hastaların izometrik kas gücü, diz eklem hareket açıklığı, spastisite (Modifiye Ashworth Skalası), deformite, kontraktür ve bağ laksitesi değerlendirildi.Çalışmaya alınan gruplar arasında yaş, vücut ağırlığı, boy ve vücut kitle indeksleri açısından anlamlı fark izlenmedi. Hem kontrol hem de çalışma grubunda 6 dakika yürüme ve zamanlı kalk yürü testlerinde tedavi öncesi ve sonrası değerlerinde anlamlı artış oldu, ancak değişim miktarı gruplar arasında benzerdi.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine whether isokinetic muscle training is more effective in improving walking, balance, muscle strength, spasticity in CP patients than conventional reinforcement treatment. CP patients whose ages were between 6-14 years were included in the study. The study group received isokinetic exercise. The control group was given, isometric and isotonic exercises (appropriate weight-resistant exercise, cycling, manual resistive exercise system). Patients were included in an exercise program 5 days a week for 4 weeks. The age, height, sex, body mass index measurements were recorded. Scale of gross motor function, functional reviews of the patients (sixty-six), six-minute walk test, timed walk test was used to get up. Patients functional evaluations were performed with gross motor function test,timed up and go test, isometric muscle strength test, knee range of motion test. Also spasticity (Modified Ashworth Scale) deformity, contractures and ligament laxity was assessed.As a result, in our study we determine significant improvement in all parameters in both groups but between two groups only stair climbing and walking parameters were significantly different. According to our results, if isokinetic exercise system ,is available it can be recommended. But because of similar effectiveness conventional staining exercise programs may be preferred in CP patients.