Türk toplumunda gömülü diş sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 27589
  2. Yazar: TUNCER ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Birçok lokal veya genel faktörün etkisi altında, normal sürme zamanları içerisinde diş dizisinde yerlerini alamayan dişler gömülü dişler olarak adlandırılmaktadır. Gömülü dişlerin teşhisinde periapikal, oklüzal, lateral çene ve panoramik filmler gibi birçok radyografi yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu araştırmada Türk toplumunun 18-30 yaş grubu bireylerinde klinik olarak gömülü diş bulunma ihtimali olan bölgeler periapikal radyogramlardan yararlanılarak incelenmiş ve Türk toplumuna ait gömülü diş insidasının belirlenmesi amaç edinilmiştir. Araştırmamızda 6842 bireyin klinik ve radyografik olarak incelenmesi sonucu 2083 bireyde en az bir gömülü diş bulunduğu tespit edilmiştir. Elde ettiğimiz bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularımız literatür bulguları ile tartışılmış ve sonuçlar maddeler halinde sıralanmıştır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Under several effects of local and general factors, teeth which failed to erupt into its normal functional position during the usual expected time are called impacted teeth. Several types of radiography methods such as periapical, occlusal, lateral jaw projection and panoramic films are used in the diagnosis of the impacted teeth. In this study, the regions where there is a possibility of having the impacted teeth in a clinical manner have been examined among the Turkish people aged between 18 and 30 years through the periapical radiograms and it has been aimed to determine the teeth incidence of the impacted teeth for the Turkish people and the situation of those impacted teeth in the jaws. In this study, as a result of clinical and radiographically researches among 6842 individuals, it has been observed that there is at least one impacted tooth in 2083 individuals. The results were statistically evaluated and then compared and discussed with the literature findings and the results have been arranged and sorted as of articles. 75