Melez yüksek boyutlu model gösterilim yönteminde çok değiskenli integrallerin sendelenimsizlik yaklastırımı ile hesaplanması
Evaluation of the multivariate integrals in hybrid high dimensional model representation method using fluctuationlessness approximation
- Tez No: 275890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. ABDÜLBAKİ BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İlgilenilen çok değiskenli fonksiyonun yapısına göre, birçok farklı çesidi bulunanYüksek Boyutlu Model Gösterilim (YBMG), bir çok değiskenli fonksiyonu, kendisindendaha az değiskene sahip ve daha basit yapılı fonksiyonlar cinsinden yazabilmeyeolanak sağlayan bir yöntemdir. Bahsedilen daha basit yapılı fonksiyonların herbirininhesaplanmasında ise çok katlı integraller ile karsılasılmaktadır. Bu integralleri analitikolarak hesaplayabilmek ne yazık ki her zaman o kadar da kolay olmamaktadır. Buamaçla sendelenimsizlik teoremine dayanan ve sendelenimsiz integrasyon adı verilenbir sayısal integrasyon yönteminin farklı çesitlerde bu integrallere uygulanması gerçeklestirilecektir.Bu sayede ilgili çok değiskenli fonksiyon için Toplamsal ve ÇarpımsalYBMG yöntemlerinin bir sentezi olarak düsünülebilen Melez YBMG yaklastırımlarıhesaplanacaktır. Farklı yöntem ve kosutların bu yaklastırımlara etkileri tartısılacaktır.
Özet (Çeviri)
High Dimensional Model Representation (HDMR), which has many different typesaccording to the multivariate function under interest, is a method that enables to expressa multivariate function in terms of the functions which are less complicated andhaving less independent variables. While calculating the above-mentioned less complicatedfunctions, one will encounter multiple integrals. Unfortunately, it is not so easy toevaluate these integrals analytically. To achieve this, a method which is called fluctuationfree integration depending on fluctuationlessness theorem will be held and appliedto multiple integrals. So, Hybrid HDMR approximants which constitue a synthesisof HDMR and Factorized HDMR approximants will be evaluated. Effects of differenttypes of evaluation methods and conditions will be discussed.