Identification of business development opportunities in a pharmaceutical company in Turkey
Türkiye'deki bir ilaç firmasında iş geliştirme fırsatlarının belirlenmesi
- Tez No: 275889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İlaç sektöründe fiyatlandırma sıkı şartlarla düzenlenmiştir. Araştırma ve Geliştirme'den gelen ürün sayısı azalırken, artan kurallar yeni ürün ruhsatlamayı zorlaştırmaktadır. Tüm bu problemler ilaç şirketlerini yaratıcı olmaya ve yeni iş fırsatları yaratmaya zorlamaktadır. Risklerine ve karmaşıklığına rağmen Türk firmaları büyüyebilmek ve zenginleşebilmek için gerekli olan esnekliğe ulaşabilmek için ürün ruhsatlama, şirket satınalma ve birleşme imkanlarını araştırmaktadırlar.Bu tezin amacı iş geliştirme fırsatlarının daha iyi anlaşılması, özellikle ürün ruhsatlama alternatifinin derinlemesine araştırılmasıdır. Araştırmanın hedefi, ruhsatlanacak ürün adaylarının potansiyellerinin değerlendirilebilmesi için bir çerçeve oluşturmaktır. Tezdeki modelde, değerlendirme kriterlerinin ağırlıklarının tesbitinde bulanık Analitik Hierarşi Proses tekniği kullanılmıştır ve farklı 3 ürün de bu kriterlere göre değerlendirilmiştir. Ana kriterler ve ara kriter literatür araştırması ve ilaç sektöründe çalışan kişiler ile karşılıklı yapılan görüşmeler sonucu tesbit edilmiştir. Bu çalışma özellikle portföyüne yeni ürün eklemek isteyen yöneticilerin ürün değerlendirme yapmasını kolaylaştırmayı sağlayan değerli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Pricing for pharmaceuticals is heavily regulated and limits overall growth potential. Number of drugs coming from Research and Development processes have been declining, and increased regulations have been urging to register new drugs. All those burdens force pharmaceutical companies to be more creative and find new business development opportunities. Despite high complexity and risks, Turkish companies are exploring mergers, acquisitions , license-ins for the growth, and to be able reach the flexibility they need to thrive.The purpose of this thesis is to get a better understanding of business development oppourtunities especially license-in alternative. The aim of the research is to develop a framework to assess potentials of various pharma products to be a candidate for license-in. The proposed model adopts fuzzy Analytical Hierarchy Process (AHP) to determine relative weights of evaluative criteria and score three different products according to those criteria. Criteria and subcriteria used in the fuzzy AHP scheme are determined through literature review and meetings by business development experts in the pharma industry. This study offers a valuable tool for managers to assess a a new pharma product?s potential for their portfolio.