Çevrimiçi öğrenmede özdüzenleme becerisini desteklemeye yönelik öğrenme analitikleri tabanlı sistemin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of a learning analytics based system to support self regulation skills in an online learning environment
- Tez No: 764147
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÇAKIROĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trabzon Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çevrimiçi ortamlarda öğrenciler fiziksel olarak dersin yürütücünden uzakta olup bu ortamlardaki birçok etkinliği takip etmek durumundadırlar. Bu ortamlarda öğrenciler öğrenme sürecindeki sorumluluklarını alarak kendi öğrenme süreçlerini yönetmek durumunda kalırlar. Bu durumda öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin belirli bir düzeyde gelişmiş olması gerekir. Mevcut öğrenme yönetim sistemleri (ÖYS) öz düzenleme becerilerinin sergilenebilmesi için sınırlı araçlara sahiptir. Bu durumda öğrencinin aktif öğrenme sürecini devam ettirebilmesi için çeşitli öğretim müdahaleleri gereklidir. Bu çalışmada çevrimiçi ortamda öğrenim gören öğrencilerin öz düzenleme becerilerini desteklemeye yönelik dönüt destekli çevrimiçi ÖZ-YÖNET sisteminin geliştirilmesi ve bu sistem ile çalışan öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin gelişiminin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Çevrimiçi Öz Düzenleme Ölçeği ve sistemden elde edilen log kayıtlarına dayalı etkileşim verileri kullanılmıştır. Geliştirilen sistemde çevrimiçi ortamda öz düzenleme becerisinin göstergeleri öğrencilerin çevrimiçi ÖYS olayları ile ilişkilendirilerek öğrenme analitikleri yöntemleri kullanılarak modellenmiştir. Daha sonra öğrencilerin etkileşim verileri ile ölçekten elde edilen verilere uyum analizi uygulanarak, modelin doğruluğu test edilmiştir. Geliştirilen sistem sayesinde, öğrencilerin etkileşim verileri öğrenme analitikleri yöntemleriyle işlenerek boyutlara ilişkin öz düzenleme gelişim durumları öğrenme panellerinde gösterilmiş ve eksik oldukları öz düzenleme beceri boyutu çerçevesinde dönütler sunulmuştur. Bu bağlamda, 2019-2020 güz döneminde bir devlet üniversitesinde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü dördüncü sınıfında okuyan 53 öğrenci çalışmanın katılımcılarını oluşturmuştur. İlişkisel analiz yöntemin işe koşulduğu nicel çalışmada uyum analizi, kümeleme analizi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. 12 hafta süren uygulama sonunda çevrimiçi öğrencilerin öz düzenleme becerilerine dayalı profilleri çıkarılarak öğrenme süresince sunulan dönütlerin öz düzenleme beceri gelişimine etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, öz raporlamaya dayalı ölçek verileri ile etkileşim verilerinin uyumlu olduğu ve süreçte ortaya çıkan Moodle ÖYS olayları belirlenmiştir. Daha sonra kümeleme analizi sonucunda gelişmiş, yeterli ve gelişmemiş öz düzenleme becerisi gösteren öğrenciler belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, sunulan dönütlerin öğrencilerin toplam öz düzenleme puanları ile yüksek düzeyde pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın çevrimiçi öğrenme ortamlarında öz düzenlemenin belirlenmesi ve yönetilmesi noktasında öğrenme analitikleri kullanımı çalışmalarına katkı sağlaması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In online learning environments, students are physically away from the lecturer and have to follow many activities; so students have to take their responsibilities and manage their own learning processes. In this case, students' self-regulation skills (SRL) should be developed at a certain level. Existing learning management systems (LMS) have limited tools for demonstrating SRL skills. In this sense, various teaching techniques are necessary for the student to continue the active learning process. In this study, it is aimed to develop a feedback based online SELF-MANAGEMENT system to support the SRL skills of online students and to determine the development of their SRL skills by means of this system. Interaction data based on log records obtained from the system were used as data collection tool. An online Self-Regulation Scale was also used to confirm the model designed for associating Moodle LMS events to online indicators of SRL skills. Then, the interaction data of the students with the data obtained from the scale were implemented correspondence analysis and the accuracy of the model was tested. In this system, students' interaction data were processed with learning analytics methods, and students' SRL development status for the sub-dimensions were shown on the learning panels. Within this framework, they were provided with feedback of the SRL skills dimensions they are missing. 53 students in the fourth year of Computer and Instructional Technologies Education at a public university in the fall semester of 2019-2020 were the participants of the study. The relational analysis method was carried out in which correspondence analysis, cluster analysis and correlational analysis were used. As a result of the 12-week implementation processes, the profiles of online students based on their SRL skills were constituted and the effect of the feedback provided to the students during learning process on the development of SRL skills were found as high, moderate and low. It is also found that the self-report scale data and interaction data were compatible and Moodle LMS events that emerged in the process were useful. The findings also revealed that the feedback provided during the implementation period had a high level of positive correlation with the students' total SRL scores. It is hoped that the study will contribute to the use of learning analytics in determining and managing SRL skills in online learning environments.