Oda sıcaklığında manyetik soğutucularda kullanılabilecek Halbach kalıcı mıknatıs düzeni kuramsal tasarımı
Theoretical design of Halbach permanent magnet array at room temperature magnetic refrigerations
  1. Tez No: 275899
  2. Yazar: SOLMAZ OTLUOĞLU ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Oda Sıcaklığında Manyetik Soğutucularda Kullanılabilecek Halbach KalıcıMıknatıs Düzeni Kuramsal Tasarımı adlı tez çalışmasında amaç, yüksek manyetikalan sağlayan kalıcı mıknatıs tasarımlarının, oda sıcaklığında manyetik soğutucuuygulamalarındaki etkisinin incelenmesidir.Bu tez çalışmasına başlarken, Halbach kalıcı mıknatıs geometrisi, basit birşekilde çubuk kalıcı mıknatıslar kullanılarak tasarlanmıştır. Ek olarak, kalıcımıknatısların sayıları değiştirilerek, en yüksek manyetik alanı sağlayan kalıcımıknatıs tasarımının belirlenmesi planlanmıştır.H. Raich ve P. Blümler tarafından 2004 yılında yapılan, birbirinden tamamenfarklı on bir mıknatıs tasarımı incelenmiş ve bu tasarımlardan elde edilen manyetikalan değerleri iki ve üç boyutta hesaplanmıştır. Mıknatıs sayılarının ve boyutlarınınmanyetik alan değeri üzerindeki etkisi incelenmiştir.Ayrıca bu tezde, manyetik soğutmanın prensipleri, manyetik soğutucuteknolojisinin gelişim süreci ve oda sıcaklığında manyetik soğutucuların özellikleriyer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis entilted -Theoretical Design of Halbach Permanent MagnetArray at Room Temperature Magnetic Refrigerations? is investigating the effect ofpermanent magnet design, which provides high magnetic field, on room temperaturemagnetic refrigeration applications.At the beginning of this thesis, the geometry of Halbach permanent magnetswere designed as basic pole permanent magnets. Additionally, to determine thedesign of permanent magnets that provide highest magnetic field was planned bychaning the number of permanent magnets.Eleven magnet design that are completely different from each other were studiedby H. Raich and P. Blümler in 2004; and the magnetic field values obtained fromthese designs were calculated in two and three dimensions. Effect of the number andsize of magnets are investigated on magnetic field value.Besides in this thesis, there are the principles of magnetic refrigaration,development process of magnetic refrigeration technology, and properties of roomtemrerature magnetic refrigerations.