Muğla iklim koşullarında silisyum bir fotovoltaik güneş gözesinin performansının değerlendirilmesi
Performance evalution of silisium solar cells in Muğla weather conditions
  1. Tez No: 275898
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada dünya güneş gözesi piyasasının yaklaşık olarak %80 ini oluşturmakta olan kristal silisyuma dayalı fotovoltaik (PV) modülden Muğla İklim Koşullarında elde edilebilecek enerjinin ölçülen akım, voltaj, enerji ve diğer parametreler vasıtasıyla hesaplanması yapılmıştır. Muğla Üniversitesi Merkez Kütüphanesi üzerine yerleştirilmiş olan Güneş Gözeleri Test Laboratuarında test edilen modüle ait elektriksel değerler çok kanallı güneş gözeleri karakterizasyon sistemi yardımıyla ölçülmüştür. Fotovoltaik modülün elektriksel çevrim veriminin doğru hesaplanabilmesi için eğimli yüzeye gelen güneş enerjisi değerleri duyarlılığı yüksek olan Kipp&Zonnen Piranometre ile ölçülmüştür. 2008 yılı boyunca güneşin doğuşundan batışına kadar akım- gerilim eğrilerinden S105 (mc-Si) fotovoltaik modülün maksimum güç değerleri kullanılarak gün boyunca fotovoltaik modülden üretilebilecek DC enerji değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca fotovoltaik modül yüzeyine gelen güneş enerjisi değerleri de aynı günler için hesaplanarak fotovoltaik modülün gün içerisindeki, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevrim verimi de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Study we have done, the energy obtained in Muğla weather condition from photovoltaic module based on crystalline silicon which constitute approximately %80 world's solar cell market was calculated by means of the measured parameters. Electrical values of the tested modules at the solar cell test laboratory which is located on Muğla University Central Library were measured by using the multi-channel solar cell system. And also the incoming solar energy values to the slope surface were measured with Kipp&Zonnen piranometer with high sensivity for electrical conversion efficiency of photovoltaic modules and accurate calculation. During the year 2008, the avarage annual energy was calculated which months the maximum level of total energy production by calculating the every day taken data of daily log of the produced energy from the module and monthly the calculation of the total energy produced in module