Örtüaltı yetiştiriciliğinde damla yöntemi ile sulanan dolmalık biberde farklı sulama aralıklarının verim ve kaliteye etkileri
  1. Tez No: 2759
  2. Yazar: SEVİLAY TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
38 ÖZET“ Örtüaltı Yetiştiriciliğinde, Damla Sulama İle Sulanan Dolmalık Biberde Farklı Sulama Aralıklarının Verim ve Kaliteye Etkilerinin Belirlenmesi üzerine Bir Araştırma ”. örtüaltı yetiştiriciliğinde, damla sulamada farklı sulama aralıklarının dolmalık biber verim ve kalitesine etkilerini araştırmak amacıyla Ç. Ü. Ziraat Fakültesi, Kültürteknik Bölüntü deneme alanında 19S6 ve 1987 yıllarında almak üzere iki yıl süren bir araştırma yapılmıştır. Denemede her gün ve üç günde bir olmak üzere iki sulama aralığı dört yinelemeli alarak tesadüf paselleri deneme desenine göre düzeni enlenerek yürütülmüştür. Konulara uygulanan sulama suyu miktarları; açık su yüzeyinden oluşan günlük buharlaşma miktarlarının toprak, bitki, örtü faktörleriyle düzeltilmesi yoluyla hesaplanarak bulunmuştur. Deneme alanı kil bünyeye sahip, düz ve düze yakın eğimli topraklardan oluşmaktadır. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgeye ait iklim verileri çizelge 3'de verilmiştir. Farklı sulama aralıklarının dolmalık biber verimi üzerindeki etkilerine ilişkin değerler Çizelge 6, kalite özellikleri ile ilgili değerler Çizelge 8, 9, 10, 11' de verilmiştir. 1. Deneme süresince farklı aralıklarda yapılan sulamaların biber verimine etkileri benzer olmuştur. A konusundan 1986 yılında ortalama 5174.5 kg/da, 1987 yılında ise 2927.7 kg/da pazarlanabilir ürün alınmıştır. B konusundan alman verim değerleri sırasıyla 4862.6 kg/da, 2234.7 kg/da olmuştur. 1986 yılında konulardan elde olunan ürünün % 100' ü pazarlanabilir nitelikte iken 1987 yılı ürünlerinin A konusunda % 92' si, B konusunda % 91' i pazarlanabilir nitelikte bulunmuştur. Her iki yılda da istatistiksel olarak önemli olmamakla birlikte her gün sulanan A konusunda, üç günde bir sulanan B konusuna kıyasla verimde artma eğilimi görülmüştür. Örtü gelişimine bağlı olarak A konusuna 1986 yılında 421.8 nP/da, 1987 yılında 390.6 nP/da, B konusuna ise sırasıyla 433.0 rn^/da,39 403.0 nP/da sulama suyu uygulanmıştır. Her iki yılda da sulama suyu miktarları A konusunda daha düşük olmuştur. 2. Bitkilerde yapılan fenolojik gözlemlerden bitki boyu artış hızının, B konusunda meyve oluşumu döneminden derim dönemi sonuna kadar daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bitki taç genişliği artış hızının ise her iki konuda da yaklaşık aynı olduğu saptanmıştır. 3. Konular arasında bitki boyu, bitki taç genişliği, meyve ağırlığı, hacmi, boyu, çapı, et kalınlığı ve C vitamini içeriği yönünden istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığı belirlenmiştir. Deneme yıllarında meyve et kalınlığı ve C vitamini içeriğinin A konusunda B konusuna kıyasla artma eğilimi gösterdiği gözlenmiştir. 4. Verim ile bitki boyu, bitki taç genişliği ve C vitamini içeriği arasında % 1 düzeyinde istatistiksel olarak önemli doğrusal bir ilişki olduğu saptanmıştır (Şekil 8, 9, 10). 5. Deneme süresince toprak neminin değişimi 45 cm derinliğe yerleştirilen tansiyometrelerle izlenmiştir. Elde olunan sonuçlardan deneme süresince sulamanın genellikle tansiyometrede 13 - 15 cb değerleri okunduğunda yapıldığı belirlenmiştir. Sonuç alarak daha az sulama suyu uygulanan ve daha çok verim alman A konusunun önerilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY A research on determining- the effect of different irrigation intervals with a drip system on yield and quality of peppers grown under protected conditions. In order to evaluate the effects of different irrigation intervals with drip irrigation on yield and quality of peppers grown under protected conditions, a two-year study was conducted in 1986 and 1987 in the Research Field of the Faculty of Agriculture of the Çukurova University. Two treatments consisting of daily irrigation and once in three days application were tested in randomized plot design with four replications. The amounts of water applied to the plots were calculated by multiplying the daily and sum of three days' evaporation from Clas3- A-pan by the sail, crap, and cover factors. Soils of the research site were clay textured and occur on a rather flat topography. The results obtained from this study can be summarized as follows: 1. The effects of the different irrigation intervals on the pepper yield were similar. Yield obtained from the daily irrigated and once in three days applied in 1986 were 5174.5 and 4862.6 kg per decar, respectively; the corresponding yield values for the 1987 growing season were 2927.7 and 2234.7 kg/da, respectively. All of the yields obtained was marketable in 1986, however in 1987, 92 % in treatment A, and 91 % in treatment B were marketable in quality. Although there was no significant difference in yields between the treatments, daily irrigations resulted in slightly higher yields. Depending on the caver development, the amounts of water applied to treatment A plots, were 421.8 HrVda in 1986 and 390.6 nP/da in 1987; those of treatment B were 433.0 and 403.0 m3/da in 1986 and 1987, respectively. In bath years, the amount of applied water was less in treatment A than treatment B. 2, The rate of development of plant height was higher in treatment B than A from fruit set to harvest. Development of cover was similar for the two treatments.41 3. There were no significant differences between the treatments in the plant height, cover width, weight, volume, size and diameter of fruits and vitamin C contents. 4. Significant linear relationships between the yield and plant heigth; cover width and vitamin C contents were obtained. 5. Soil moisture during the growing season was monitored- with tensiometers installed at a depth of 45 cm. It was observed that tensioineters indicated about 13 to 15 cb just prior to an irrigation. In the light of the research findings, treatment A (daily irrigation) is recommended over the once in three day application