Tiyosemikarbazon ve semikarbazon türevlerinin bazı metal iyonları ile kompleksleşmelerinin incelenmesi
Investigation on the complexation of thiosemicarbazone and semicarbazone derivatives with some metal ions
- Tez No: 275910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada (E)-2-(1-feniletiliden) hidrazin karbotiyoamit (HL1) ve (E)-2-(1-feniletiliden) hidrazin karboksamit (HL2) bileşiklerinin Co(III), Ni(II), Zn(II), Fe(III) ve Cu(II) iyonları ile 1:2 stokiyometrik oranında oluşturduğu kompleksleşmelere ait kararlılık sabitleri tayin edilmiştir. Bu sebeple söz konusu ligandların ayrıca asitlik sabitleri de tayin edilmiştir. Çalışmalar potansiyometrik titrasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Potansiyometrik titrasyonlar 25 °C'de, I = 0,10 iyonik şiddet ortamında ve hacimce 1:5 metanol-su çözücü ortamında gerçekleştirilmiştir. İyonik şiddet ayarlamaları 0,10 M LiCI ile sağlanmıştır. Potansiyometrik titrasyon sonuçları TITFIT adı verilen bir paket program ile değerlendirilmiştir.Söz konusu ligandların Co(III), Ni(II), Zn(II), Fe(III) ve Cu(II) iyonlarıyla oluşturduğu başlıca kompleks türlerinin her bir ligand için (L1)2M ve (L2)2M şeklinde olduğu belirlenmiştir.HL1 ligandı ile ilgili olarak yapılan çalışmalardan asitlik sabiti pKa = 10.99 bulunmuştur. Bu ligandın Co(III), Ni(II), Zn(II), Fe(III) ve Cu(II) iyonlarıyla oluşturduğu komplekslere ait kararlılık sabitleri, sırasıyla 16.43, 16.47, 17.30, 15.98, 19.19 olarak bulunmuştur.HL2 ligandı ile ile ilgili olarak yapılan çalışmalardan asitlik sabiti pKa = 11.20 olarak bulunmuştur. Bu ligandın Co(III), Ni(II), Zn(II), Fe(III) ve Cu(II) iyonlarıyla oluşturduğu komplekslere ait kararlılık sabitleri, sırasıyla 16.64, 16.68, 17.51, 16.19, 19.39 olarak bulunmuştur.Metal komplekslerinin kararlılık sıralamasının her iki ligand içinde Fe3+ < Co3+ < Ni2+ < Cu2+ > Zn2+ şeklinde olduğu bulunmuştur. Bu sıralama Irving-Williams kararlılık serisiyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, the acid disossociation constants of (E)-2-(1-phenylethylidene) hydrazine carbothioamide (HL1) and (E)-2-(1-phenylethylidene) hydrazine carboxamide (HL2) and their complex stability constants for 1:2 complexes with Ni(II), Co(III), Zn(II), Fe(III) and Cu(II) ions have been determined by using potentiometric titration method, at an ionic strength of I = 0,10. The desired ionic strenght was provided by 0,10 M LiCI. The studies were carried out in a methanol-water (1:5 v/v ) mixture at 25 °C. The potentiometric results were evaluated by using TITFIT software program.The major species found in metal-ligand complexation systems were (L1)2M and (L2)2M for Ni(II), Co(III), Zn(II), Fe(III) and Cu(II).The acidity constant for HL1 was found as pKa = 10.99. The stability constants for the complexes of HL1 with Co(III), Ni(II), Zn(II), Fe(III) and Cu(II) ions were found as 16.43, 16.47, 17.30, 15.98, 19.19, respectively.The acidity constant for HL2 was found as pKa =11.20. The stability constants for the complexes of HL2 with Co(III), Ni(II), Zn(II), Fe(III) and Cu(II) ions were found as 16.64, 16.68, 17.51, 16.19, 19.39, respectively.Relative stabilities of the both ligand?s metal complexes were found as Fe3+ < Co3+ < Ni2+ < Cu2+ > Zn2+ . This order agrees with the results reported by Irving and Williams.