Diferansiyel transformasyon yönteminin fark denklemlerine bir uygulaması
Solution of difference equations by using differential transform method
- Tez No: 275926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma liner ve liner olmayan değişken katsayılı fark denklemlerinin nümerik ve analitik çözümleri diferansiyel transformasyon yöntemi kullanılarak bulunmuştur. Diferansiyel transformasyon yöntemi fark denklemlerini içerecek şekilde teorem ve ispatlarıyla geliştirilmiştir. Yöntemin hassasiyetini belirlemek için örnekler verilmiş ve bulunan sonuçlar denklemin analitik çözümleri ve diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work presents numerrical and analytical solutions to both linear and nonlinear difference equations with variable coefficients by applying Differential Transform Method (DTM) and extending it with the related theorems and their proofs. To make clear and illustrate the features and capabilities of the presented method , examples are carried out and numerical results with comparison to exact solutions and other methods are given.