Bağ budama artıklarından elde edilen yonga levhaların çeşitli malzemelerle güçlendirilerek fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin geliştirilmesi
Physical and mechanical improvement of particleboards obtained from vineyard pruning residues by strengthening with various materials
- Tez No: 275927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki kullanılamayan bağ budama artıklarından (Vitis Vinifera L. cv. Sultani) elde edilen yonga levhaların fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin çeşitli destek malzemeleri (kort bezi, sıva filesi, polyester elyafı ve cam yünü elyafı) yardımıyla geliştirilmesi ve mobilya ve dekarasyon yapımında elverişli hale getirilmesidir. Türkiye' de yaklaşık olarak 530.000 hektar alanda bağ tarımı yapılmakta ve her yıl Şubat ayında yaklaşık 2.650.000 ton budama artığı üretilmektedir. Bu artığın büyük bir kısmı arazide bırakıldığı için levha endüstrisinde kullanılamamaktadır. Çalışma kapsamında, Ege Bölgesinden toplanan bağ budama artıkları yongalandıktan sonra çeşitli destek malzemeleriyle kort bezi, sıva filesi, polyester elyafı ve cam yünü elyafı gibi destek malzmeleri levhanın üst yüzeyleri ile orta katmanı arasına ve lif halinde tüm panel içerisine yerleştirilerek üre formaldehit tutkalı ile basınçlı pres altında preslenerek fiziksel ve mekaniksel özellikleri geliştirilmiş yonga levha(56x56x1,8 cm) ölçülerinde haline getirilmiştir.Üretilen yonga levhalar Türk Standartları Enstitüsü ve Euro (TS-EN) normlarına göre testlere tabi tutulmuşlardır. Elde edilen yonga levhaların fiziksel (yoğunluk, rutubet miktarı ve kalınlığına şişmesi) ve mekaniksel (eğilme direnci ve elastikiyet modülü, levha yüzeyine dik ve paralel çekme direnci, levha yüzeyinden ve kenarından vida tutma direnci) özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen test sonuçlarına göre; kort bezi, sıva filesi, polyester elyafı ve cam yünü elyafı ile desteklenen yonga levhaların fiziksel ve mekanik özelliklerinden yoğunluk, levha yüzeyine dik ve paralel çekme direnci, levha yüzeyinden ve kenarından vida tutma direnci geliştirildiği sağladıkları görülmüştür. Sonuçlar yonga levha ve mobilya üretimine teknik ve ekonomik açılardan fayda sağlayacaktır .Anahtar Kelime: Bağ budama artığı, Yonga levha, Kort Bezi, Sıva Filesi, Polyester ElyafıCam Yünü Elyafı
Özet (Çeviri)
This study covers the physical and mechanical improvement of particleboards obtained from unused vineyard pruning residues in Turkey (Vitis Vinifera L. cv. Sultani) via the usage of various support materials (cord fabric, plaster mesh, polyester fibre and glass wool) and subsequent provision of their availability for furniture making. Vineyard agriculture is performed on an area of approximately 530.000 in Turkey and each year in February, the pruning residues generated reaches about 2.650.000 tonnes in weight. The majority of these residues are left on the field and thus, not utilized in the board industry. Within the scope of the present study, vineyard pruning residues were collected in the Aegean Region, flaked, placed between the upper surfaces and the middle layer of the board and into the whole panel in fibre form, pressed under pressure with urea formaldehyde and consequently, improved to obtain physically and mechanically improved particleboards (56x56x1,8 cm).The particleboards thus produced were made subject to tests in accordance with the Turkish Standards Institute and Euro (TS-EN) norms. The physical (density, moisture content and swelling in thickness) and mechanical (bending strength and elastic modulus, tensile strength vertical and parallel to board surface and screw retention strength on board surface and edge) were determined. According to the test results subsequently obtained, particleboards reinforced with cord fabric, plaster mesh, polyester fibre and glass wool yielded improved physical and mechanical density, tensile strength vertical and parallel to board surface and screw retention strength on board surface and edge properties. The results will be of technical and economic benefit in particleboard and furniture production.Keywords : Vine pruning residue, Particleboard, cord fabric, plaster mesh,polyester fibre and glass wool