Kalkan balığı (Psetta maeotica, Pallas.1814) yetiştiriciliğinde müziğin büyüme ve et kalitesi üzerine etkisi
The effect of music on growth and body composition in turbot (Psetta maeotica, Pallas.1814) culture
  1. Tez No: 275937
  2. Yazar: TUBA ÇATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Müziğin insan psikolojisi ve davranışları üzerindeki sakinleştirici etkisi bilinmektedir. Akla gelen soru ise aynı etkinin insan kontrolü altında ve stresli ortamlarda yetiştirilen hayvanlar için de olup olmadığıdır.Yapılan bu çalışmada farklı müzik çeşitlerinin kalkan (Psetta maeotica, Pallas. 1814) balığının büyüme, vücut kompozisyonu ve bazı beslenme parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla ortalama ağırlığı 160,61±1,53 g olan kalkan balıkları devamlı akışlı deniz suyu sisteminde 8 hafta boyunca beslenmiştir.İki hafta aralıklarla, tartılarak alınmış ve büyüme oranı, spesifik büyüme oranı ve diğer parametreler hesaplanmıştır. Kontrol grubunun ağırlığı ile diğer deneme gruplarının ağırlıkları istatistiksel olarak önemlilik testine tabii tutulmuştur.Çalışmada müzik dinletilmeyen kontrol grubu (K) ve diğer 5 saat süresince 3 farklı şiddette müzik dinletilen gruplar oluşturulmuştur. Deneme grupları; müzik dinletilmeyen ( Kontrol grubu), düşük şiddetli müzik dinletilen 30-40 dB (Düşük Şiddetli, DŞ), orta şiddetli müzik dinletilen 50-60 dB (Orta Şiddetli, OŞ) ve yüksek şiddetli müzik dinletilen 90-110dB (Yüksek Şiddetli, YŞ) şeklinde oluşturulmuştur. Elde edilen veriler; yüksek şiddetli müzik dinletilen grubun büyümesinin olumsuz yönde etkilendiğini ancak düşük şiddetli müzik dinletilen grubun ise büyümesinin olumlu yönde etkilendiğini göstermiştir. Deneme gruplarında, stresli şartların büyümeyi azalttığı anlaşılmıştır. Müzik dinletisi aynı zamanda, balık etindeki protein ve yağ içeriğini de etkilemiştir. Sunulan sonuçlar; düşük şiddetli müziğin, kalkan balıklarında stresi azaltan veya rahatlatan bir faktör olarak ifade edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Calm downing effects of music on human psychology and behaviour are well known. The question arising is whether the same can be the case for animals and especially farmed animals that are obliged to live in captivity and quite often, in stressful environments.İn the present study, the effects of different kind of music on growth, body chemical composition and some feeding parameters of turbot (Psetta maeotica, Pallas. 1814) were investigated. Therefore, turbot?s avarage weighted 160,61±1,53 g were reared, in circulating sea water system, for 8 weeks. Biweekly growth in weight was recorded and used to calculate the relative growth rate, specific growth rate and other parameters. The difference in growth between the control and experiment groups of fishes was statistically tested for significance.Three kinds of music were transmitted underwater and music treatments consisted of no music at all (Control Groups, C) and three music transmissions either of 5 hours duration. Music treatments were consisted of no music at all (Control Groups, C), low music frequency about 30-40 dB (Low Frequency, LFR), 50-60 dB (Medium Frequency, MFR) and 90-110 dB (High Frequency, HFR), respectively.