Konvansiyonel ring ve kompakt ipliklerden dokunmuş kumaşlarda dikiş performansının değerlendirilmesi
Sewing performance assessment for woven fabrics produced from conventional ring and compact yarns
- Tez No: 275938
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tekstil sektörü iplik eğirmeciliğinde konvansiyonel ring ve kompakt ipliklere yönelmiştir. Müşteri memnuniyetinin önemi firmalar arasında rekabet ortamı yaratmıştır. Tekstilde iplik işletmelerindeki bu değişim hazır giyim işletmelerinde kullanılan ana ve yardımcı malzeme seçiciliğine yöneltmiştir. Hazır giyim sektöründe verimliği artırmak amacıyla yüksek dikiş hızlarında çalışılmaktadır. Bu da yardımcı malzeme dikiş iğnesinin ve dikiş ipliğinin önemini daha artırmaktadır.Bu çalışmada, farklı konvansiyonel ring ve kompakt ipliklerden dokunmuş kumaşların dikiş performansları araştırılmıştır. Bu amaç için aynı harmandan aynı numarada konvansiyonel ring ve kompakt iplikler üretilmiştir. Daha sonra bu iplikler ile aynı özelliklere sahip kumaşlar dokunmuştur. Dokunan kumaşlar aynı terbiye işlemine tabi tutulmuşlardır.Daha sonra konvansiyonel ring ve kompakt ipliklerden üretilen kumaşların dikiminde, dikiş performansı için optimal farklı iğne uçları, hammaddeleri farklı iplik ve farklı dikiş türleri kullanılmıştır. Konvansiyonel ring ve kompakt ipliklerin kullanımıyla elde edilen dokuma kumaşların dikiş performanslarının incelenmesi sonucunda kompakt ipliklerin sahip oldukları özelliklerini dokuma işleminden sonrada korudukları gözlemlenmiştir. Kompakt ipliklerle dokunmuş kumaşların dikiş performansı, dikiş türünün etkisi, iğne ve ipliğe göre daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.Tümüyle aynı özellikleri taşıyan kumaşlar, kumaş testleri ve dikiş performansları arasındaki etkileşimin değerlendirilmesi SPSS. 17 yazılım programında Anova ve Manova analizi yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile sector turn towards conventional ring and compact yarns at spinning. Importance of customer satisfaction creates competition atmosphere between companies. The change happens in textile sector, in yarn industry provides selectivity both source material and supplementary material at ready-made-clothing sector. It has been worked at high sewing speed with the aim of increasing the productivity. This increases the importance of supplementary material, sewing needle and sewing yarn.In this study it has been investigated that the fabric produced from different conventional ring and compact yarns. For this purpose, it has been produced conventional ring and compact yarns from the same batch and number. Afterwards, fabrics have been woven with these yarns has the same properties. Woven fabrics have been introduced to the same finishing.After that in the same sewing process of the fabrics woven from conventional ring and compact yarns, different needle tips, yarns made of different raw materials, different stitch types has been used for optimal sewing performance. As a result of analysing sewing performance of fabrics woven from conventional ring and compact yarns, it has been observed that compact yarns maintain it's own characteristics after the weaving process. It has been observed that the effect of stitch type is more effective than needle and yarns at the sewing performance of fabrics woven from compact yarns.The assesment of the interaction between the clothes have the same properties and cloth tests and sewing performance has been made by the SPSS 17 software with Anova and Manova analysis.