Takım asınmasının çalısma parametrelerinin etkilerinin belirlenmesi yolu ile tahmin edilmesi
Tool wear estimation by determining the effect of parameters
  1. Tez No: 276013
  2. Yazar: EVREN NAİL YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Havacılık sektöründe imalat prosesleri arasında delik delme prosesi önemli bir payasahiptir ve diğer talaslı imalatların ardından son operasyon olarak özellikle türbin diskleriüretiminde yoğunlukla kullanılmaktadır. Delik delme prosesi talaslı imalat zamanlarının üçtebirinden fazlasını kapsamaktadır. Proses izleme yöntemleri ve teknolojisiyle takım asınmasınıazaltıcı, takım ömrünü arttıracak her türlü gelisme talaslı imalat açısından büyük bir adımolusturacaktır. Uçak motoru imalatında üretim öncesi yapılan takım asınması modellemeleri ileen uygun ve düsük maliyetli takım parametreleri, proses parametreleri bulunması sağlanmalıdır.Bu tezde karbür matkapların ve raybaların geometrik özellikleri kullanılarak takım asınmasınınmodellenmesi ve bu modellerin doğruluğunun, çalısma aralıklarının sonlu elemeanlar yöntemiylebelirlenmesi hedeflenmistir.21. yüzyılda havacılık sektöründe özellikle talaslı imalat ile üretilen türbin disklerindedelik delme islemi oldukça genis yer almaktadır. Delik delme takımları en yaygın kullanılan vegeometrisi en zor çözülebilen takımlardır. Ortogonal testler ile karbür takımların oblik olarakmodellenmesi üzerine bir çok çalısma yapılmıstır. Diğer talaslı imalat türleri arasında en çokkullanılan takımlar delik delme takımlarıdır. Havacılıktaki metal kaldırma teknolojilerinin %40 nıdelik delme prosesi olusturmaktadır. Diğer taraftan son yıllarda metal isleme teknolojilerinkapasitesi ve kompleksliği artmaktadır. Temel basit takımlar yerine daha çok esnek özellikleresahip, uzun dayanımı olan, çesitli kaplama teknolojileri uygulanmıs ve bilgisayar kontrollu(CNC) üretim ile genis bir yelpaze ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda üretim teknolojileri tamamenotomotize yöntemlere doğru kaymakta ve takım ömrü, takım asınmasının anlık izlenilebilirliğigibi konular daha fazla önem kazanmaktadır. Arastırıcıların önünde takım asınması ve takımkırılması tahmini gibi çözümlenememis problemler imalat literatüründe oldukça önemli bir yeralmaktadır. Bu çalısmada hedeflenen üretim öncesi takım asınmasını modellemek ve takımömrünü üretim baslamadan %85 oranında tahmin etmektir.
Özet (Çeviri)
Hole making is one of the most important processes in aerospace manufacture and is oftenthe last operation performed after turning and broaching. Monitoring of tool wear is one of themost important technologies for machining and it is a very big step in manufacturing literature.Most of the researchers would like to know tool wear before manufacturing. In aerospacemanufacturing area, production parameters should be determined by these kinds of modelingbefore the manufacturing. In this thesis, hole-making process will be examined and tool wear ofdrill and ream will be estimated with different approaches and validated by experiments.Significance of parameters will be defined and max tool wear will be estimated by torque valueafter this study.Hole making is a material removal process that has been widely used in manufacturing foraerospace since the 21st century. When the reputation of the cutting processes is considered,drilling is one of the most common machine tool operations among the metal cutting operationssuch as turning, milling and grinding. On the other hand, recent years have witnessed a dramaticincrease in the complexity and capabilities of metal cutting technology. Simple machine toolshave been replaced by flexible and computer-integrated manufacturing systems. The computernumerically controlled (CNC) machine tools are now widely used in industry for achievingproductivity performance goals. As manufacturing technology has been moving to the stage offull automation over the years, monitoring of tool wear condition has gained substantialimportance in order to prevent tool failures. Thus, it is possible to increase machine utilizationand decrease production cost in an automated manufacturing environment. Yet, tool wear andtool breakage are still unsolved primary problems in metal cutting process, though a considerableamount of research has been done in the literature. The objective of this study is modeling thetool wear and predicting the tool life by % 85 before production takes place.