Dalaman Tarım İşletmesi İdare Binası'nın restorasyon projesi
Restoration project of Dalaman Farm Administrative Building
  1. Tez No: 276051
  2. Yazar: MEHMET HALİS BİLDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZLEM AYDIN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tez konusu olarak seçilen tarihi yapının 1900'lü yılların başında işletme binası olarak inşa edildiği ve günümüze kadar kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapı günümüzde (2010) Dalaman Tarım İşletmesi'nin İdare Binası olarak kullanılmaktadır. Tanzimat sonrası Batı mimarisinin etkisinde inşa edilen yapı, özgünlüğünü korumuştur. Simetrik anlayışta planlanan kagir yapının orta aksı çatı arası ile birlikte üç katlı, yan kanatları ise iki katlıdır. Özgün planlama anlayışı çok değişmeyen ve strüktürel hasar tespit edilmeyen yapının, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından henüz tescil kaydı yapılmamıştır.Tezin konusu; Dalaman Tarım İşletmesi İdare Binası'nın mimari belgelenmesi, bu belgelemeye dayalı tescil işlemlerinin başlatılması ve korunması için önlemler geliştirilmesidir. Çalışmalara yapının 1/50 ölçekli rölöveleri hazırlanarak başlanmıştır. Yapının mevcut izlerine ve dönemin diğer Tarım İşletmeleri İdare binalarının mimarisi ile yapılan karşılaştırmalarına dayanarak restitüsyonu yapılmıştır. Yapının şimdiki (2010) işlevini daha uygun ve fonksiyonel bir şekilde yürütmesini amaçlayan restorasyon projeleri hazırlanmıştır.Dalaman Tarım İşletmesi İdare Binası'nın tarihi değeri, özgün mimari özellikleri ile korunması ve günün koşullarına uygun donanımlara kavuşması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The building which is chosen as the subject of thesis was built as an administration building and has been used for that purpose till today. Today (2010), it is being used as the administrative building of Dalaman Farm. As built under the influence of post-Reform period (1908) Western architecture, has remained original. The stone building, which was designed in a symmetrical manner, is three storied at the middle axis and two storied at the side axis. The building, of which original plan scheme had not changed much and no structural destruction was identified on; has not been registered by the Cultural and Natural Property Protection Board yet.The subject of the thesis is the architectural documentation of Dalaman Farm Administrative Building, to begin its registration process through the prepared documentation and develop the necessary measures for its preservation. Studies were started with the preparation of 1/50 scaled architectural survey of the building. The restitution was prepared according to the existing traces and comparisons with other Agricultural Farm administration building of that era. It is tried to prepare a restoration project which aims to conduct its existing (2010) function in a more proper and functional way.What is aimed in this study is to preserve the Dalaman Farm Administrative Building with its historical value and original architectural features and to furnish it with modern equipments according to the day?s conditions.