İmalat için tasarım ve temel kuralarının incelenmesi
Investagiation of basic principles of design for mnufacturing
- Tez No: 276064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, mühendislik önemli tasarım araçlarından olan İmalat için tasarım (DFM) yöntemlerinin tanımlanması, bu yöntemlerin önerdiği tasarım kriterlerinin açıklanması ve bu yöntemler kullanılarak elde edilen pratik sonuçları teorik olarak açıklanan tasarım kriterleriyle karşılaştırılıp bu kriterlerin geçerliliğinin ortaya konulmasıdır.Geliştirilen metodun amacı, talaşlı imalatta karşılaşılan üretilebilirlik problemlerinin talaşlı imalat süreçlerine ait temel özelliklerinin çelişmesi şeklinde ifade edilmesi sonrasında, bu çelişkileri ortadan kaldırmak için uygulanabilecek çözüm önerilerine erişim için yöntem tanımlamaktır.Çözüm önerilerine ulaşabilmek için öncelikle problemin standart özelliklerden ikisinin çakışması olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Çözüm önerilerinin belirlenmesinde DFM (İmalat İçin Tasarım) sanayideki tecrübeli tasarım mühendislerinin tasarım önerileri de belirli oranda sorgulanmıştır. DFM her türlü üretimin daha üretilecek ürünün olası üretim problemlerini tasarım aşamasındayken ortadan kaldırmak için kullanılan bir yarı-problem çözme tekniğidir.Piyasa koşullarında firmalar hızla değişen pazar ihtiyaçlarına cevap vermek zorundadırlar. Pazara ürün ve ürün çeşidinin çıkması için ürün gelişim süresini kısaltmalı, değişen çevre ve müşterinin ihtiyaçlarını takiben değişim ve gelişimlere ayak uydurabilmelidir. Ürün gelişimi hakkında çabuk kararlar verilerek planlamalar hemen yapılmalıdır. Firmalar aynı ürün ve çeşitlerini pazarda uzun vadeli olarak kalmasını rakip ürün ve çeşitleri ile rekabetinden dolayı istemezler. Bu sebepten dolayı pazara yeni ürün ve çeşitlerini verme gerekliliğini hissederler.Ürün ve çeşidinin maliyet, zaman ve müşteri bakımından en iyi şekilde sunulması, ürün hayat sürecinde ürün ömrünü tamamlamasına kadar geçen sürede diğer ürünlerle rekabeti ve devamlılığı açısından önemlidir. Bunun için ürün tasarım, analiz ve imalatında hızlı bir şekilde çözüm getirmek için İmalat için Tasarım kavramı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the methodologies of Design for Manufacturing (DFM) that is essential for engineering, to explain the manufacturing criteria for DFM, and to compare the practical results with theoretical design requirements for its functionality.The aim of the developed method is expressing the producibility problems in machining as being at variance with the quality of machining process and then defining applicable solutions to this problem.To reach the solution proposal, firstly the problem must be defined as coincidence of two of the standard qualities. Experienced design engineers? design proposals in DFM are also interrogated while determining the solution proposals. DFM is a problem solution technique that is used to eliminate the problems before manufacturing.In market conditions, companies must meet the needs of the ever-changing market needs. To put the products and products? species in the market, time for product development process must be shortened and changing market and customer needs must be customized according with changes and developments. Companies don?t want a product to stay for a long time in the market because of the competition. For this reason, they want to put new products in a market.Presenting the product and product species in best way related with cost, time and customer is essential for product competition and permanence during product life process. For these reasons DFM is introduced for product design, analysis and manufacturing.