Fotovoltaik-rüzgar-yakıt pili hibrit güç sistemi için bir mikro doğru akım dağıtım şebekesi tasarlanması, uygulanması ve analizi
Design, application and analysis of a direct-current distribution grid for a photovoltaic-wind-fuel cell hybrid energy system
- Tez No: 276071
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOLAK, PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Fotovoltaik panel, rüzgar türbini ve yakıt pili gibi yenilenebilir enerji sistemlerinin ürettiği elektrik enerjisi, Doğru Akım (DA) özelliktedir. Üretilen DA elektrik enerjisi, mevcut tüketicilerin Alternatif Akım (AA) karakteristikli elektrik enerjisi ile çalışması sebebiyle tekrar AA'ya dönüştürülmek durumunda kalmaktadır. Bu DA/AA dönüşüm; sisteme DA/AA invertör ilavesi, maliyet artışları, DA/AA dönüşüm sonucu enerji kayıpları, sistem boyutlarının büyümesi, enerji kalitesinde bozulmalar gibi olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir.Yapılan bu çalışmada; bir fotovoltaik-rüzgar türbini-yakıt pili hibrit enerji sistemi ele alınmıştır. Çalışmada toplam 565 W gücünde 12 V DA karakteristikli yükler ile toplam 170 W gücünde 24 V DA karakteristikli yüklerin yer aldığı bir mikro DA dağıtım sistemi kurulmuştur. Sistem üzerinde bu yüklerin devreye alınması ile çeşitli elektriksel deneyler yapılmıştır. Yapılan deney sonuçları, hazırlanan Matlab© benzetimi ile de karşılaştırılmıştır. Ayrıca sistemin yıldırımdan korunmasına yönelik de bir koruma sistemi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Neticede DA enerji dağıtım sistemlerinin yenilenebilir hibrit enerji sistemlerinde kullanılabilirliği, AA sistemlere göre avantajlı yönleri ve sonrasında yapılabilecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic panel, wind turbine and fuel cell systems produce Direct Current (DC) electrical energy. Therefore, DC electrical energy produced by photovoltaics, fuel cell systems and wind turbines has to be converted to Alternative Current (AC) due to AC demands of consumer. This DC/AC conversion causes cost increase (additional DC/AC inverter), energy losses, increase in system size and deterioration of energy quality.In this study, a photovoltaic-wind turbine-fuel cell hybrid energy system was examined. A micro DC power distribution system which has 12 V / 565 W DC loads and 24 V / 170 W DC loads was constructed. On this system, several electrical experiments were examined. Experimental outputs and Matlab© simulations were compared. Additionally, to protect the whole DC system, a lightning protection system was constructed. Eventually, some suggestions have been presented about further studies, DC power distribution on hybrid renewable energy systems, and advantages of DC systems against AC systems.