Türkiye'nin farklı konumlarında farklı topolojilerde fotovoltaik-rüzgâr-yakıt pili hibrid güç sistemlerinin modellenmesi, karşılaştırmalı simülasyonu ve uygulamalı performans analizi
Modeling & comparative simulation & practical performance analysis of photovoltaic-wind-fuel cell hybrid power systems in different topologies/locations in Turkey
  1. Tez No: 291076
  2. Yazar: METE ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezde, Gebze, Gökçeada, İzmir ve Kızılada konumlarında kurulmuş yenilenebilir kaynaklı dört ayrı enerji üretim sisteminin başarımları incelenmekte ve karşılaştırılmaktadır. Sistemler, hepsinde FV temel olmak üzere, şebeke bağlantılı ve şebekeden bağımsız, hidrojen/yakıt pili çevrimli, rüzgâr ve mazot yakıtlı jeneratör destekli, doğru akım (d.a.) ve alternatif akım (a.a.) bağlantılı yapılardadır. Farklı yapı ve bileşimdeki sistemlerin başarımları, hem gerçek ölçüm verileri üzerinden hem de benzetimle hesaplanmıştır. Tez kapsamında hem benzetimler ile gerçekleşen sonuçlar hem de farklı sistemlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.Bu tez kapsamında elde edilen sonuçlar, FV ve melez güç sistemlerinin başarımını etkileyen etkenlerin belirlenmesini ve Türkiye'nin farklı konumları için örnek uygulamaların gerçek çalışma koşullarında değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, iklim verilerinin, yük talebinin ve sistem bileşenlerinin başarıma etkisi kapsamlı olarak incelenmektedir ve sonuçlar uluslararası değerlendirme ölçütleri ile açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and compare the performances of four different energy generating systems having renewable resources and located in Gebze, Gökçeada, İzmir and Kızılada. Systems were built in on-grid and off-grid configurations and employed different topologies (DC and AC) utilizing wind turbines and diesel generators as supporting supplies. Hydrogen/Fuel Cell cycle is also included. Performances of systems having different configurations and topologies were calculated both by simulations and real time measurements. Comparison of simulation and actual results were made as well as the comparison of the systems with each other.The results come up in this study would enable to define the factors effecting performances of PV and/or hybrid power systems. Results are important for comparison of various operating conditions in different locations of Turkey. The impact of the meteorological conditions, load demands, and the characteristics of system components were also analyzed. The results were reported by using the international evaluation parameters.