The production of sodium metaborate (NaBO2) by using colemanite, ulexite, trona, lime and the creation of control methods on this period
Kolemanit, üleskit, trona, kireç kullanarak sodyum metaborat (NaBO2) üretimi ve bu sürece ilişkin kontrol yöntemlerinin oluşturulması
  1. Tez No: 276097
  2. Yazar: HAKAN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRAN, PROF. DR. DUYGU TOSCALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, kolemanit (Ca2B6O11.5H2O) ve üleksitten (NaCaB5O9.8H2O), trona (Na3HCO3.CO3.2H2O) ile kireç (CaO) kullanarak sodyum metaboratın (NaBO2) değişik sıcaklıklardaki (30 oC, 40 oC, 50 oC, 60 oC, 70 oC, 80 oC) ve değişik sürelerdeki (2, 4, 6, 8, 10 saat) özütlenme miktarları araştırılmış ve bor minerallerinin içerdiği safsızlıkların giderilip giderilmediği incelenmiştir.Kolemanit ve üleksitin ayrı ayrı trona ve kireç ile yapılan çalışmaları sonucunda, kolemanitteki borun tamamına yakın kısmı 60 oC ve üzeri sıcaklıklarda 8 saatte, üleksitteki borun tamamına yakın kısmı ise 50 oC ve üzeri sıcaklıklarda 4 saatte yüksek saflıkta özütlenmiştir.Kolemanit veya üleksitin, trona ve kireçle tepkimesi sonucu oluşan ürünlerin ve kolemanit veya üleksitin, trona ile tepkimesinden elde edilen sodyum tetraborat dekahidratın sodyum hidroksit ile tepkimesi sonucu oluşan ürünlerin karakterizasyonu, TG-DTG ve XRD analizleri ile yapılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen ürünlerin, sodyum metaborat dihidrat (NaBO2.2H2O) olduğu belirlenmiştir.Tepkimeye girenlerle (kolemanit, üleksit ve trona) ürünlerin arsenik içerikleri, HG-AAS (Hidrür Oluşturmalı-AAS) yöntemi ile tayin edilmiş ve ürünlere geçen arsenik miktarının çok düşük olduğu tespit edilmiştir.Ek olarak, ürünlerin yüzde saflıkları kondüktometrik yöntemle tayin edilmiştir. Kolemanit veya üleksitin trona ile tepkimesinden oluşan sodyum tetraborat üzerinden elde edilen ürünlerin yüzde saflıkları birbiriyle aynı (%91) olduğu bulunmuştur. Ayrıca, kolemanit veya üleksitin trona ve kireçle tepkimelerinden elde edilen ürünlerin yüzde saflıkları, sırasıyla, %95 ve %96 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was investigated the amounts of sodium metaborate (NaBO2) extraction by using colemanite (Ca2B6O11.5H2O), ulexite (NaCaB5O9.8H2O) trona (Na3HCO3.CO3.2H2O) and lime (CaO) at different temperatures (30 oC, 40 oC, 50 oC, 60 oC, 70 oC, 80 oC) and in different periods (2, 4, 6, 8, 10 hours) and was examined whether impurities included in boron minerals removed or not.As the result of experiments with colemanite and ulexite by using trona and lime, nearly all boron contained in colemanite and in ulexite was extracted in high purity at 60 oC and temperatures above this value with the period of eight hours and at 50 oC and temperatures above this value with the period of four hours, respectively.The characterizations of the products obtained by the reaction of colemanite or ulexite with trona and lime and of the products yielded by the reaction of sodium tetraborate decahydrate (produced from the reaction of colemanite or ulexite with trona) and sodium hydroxide, were performed by TG-DTG and XRD analyses.The amount of arsenic content in reactants (colemanite, ulexite and trona) and in the products was determined by HG-AAS (Hydride Generation-AAS) method and it was detected that a very little amount of arsenic remained in the products.In addition, the percent purities of the products were investigated by using conductometric method. It was found that percent purities were the same with each other, 91%, for the products (NaBO2.2H2O) obtained over sodium tetraborate decahydrate, by the reaction of colemanite or ulexite with trona. It was calculated that percent purities of the products (NaBO2.2H2O) obtained by the reaction of colemanite or ulexite with trona and lime, respectively, were 95% and 96%.