Sodyum metaborat (NaBO2)'ın katı hal yöntemi ile sentezi ve reaksiyon mekanizmasının incelenmesi
Synthesis of sodium metaborate (NaBO2) with solid state method and investigation of reaction mechanism
- Tez No: 296989
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye sahip olduğu %72'lik bor rezervi ve cevherlerinin kalitesi ile 2005 yılından itibaren %37'lik pazar payı ile sektörde dünya lideridir. 230'dan fazla türevi olan bor, 4000'nin üzerinde malzemede kullanılmasına rağmen ülkemizde ekonomik değere sahip bor bileşiklerinin üretimi sınırlı sayıdadır. Ürün portföyünün geliştirilmesi ülkemizin ekonomik ve teknolojik alandaki gelişimi için kaçınılmazdır.Sodyum metaborat (NaBO2), hem katı halde hem de çözelti olarak ticari perboratların üretiminde kullanılmakta olup önemli rafine bor ürünleri arasındadır. Bunun yanında, hidrojen depolayıcısı sodyum borhidrürün (NaBH4) üretiminde bor kaynağı olarak kullanılması sebebiyle ticari boratlar sınıfındaki önemi giderek artmaktadır.Bu tez çalışmasında, özellikle NaBH4 üretiminde ana hammadde olarak kullanılacak susuz NaBO2`nin üretimi katı hal reaksiyonu temel alınarak incelenmiştir. Toz, granül, pelet-toz, pelet-granül katı hal yöntemleri olarak adlandırılan dört farklı reaksiyon karışımı hazırlama prosedürü geliştirilerek reaksiyon mekanizması aydınlatılmıştır. Farklı sıcaklık ve sürelerde katı hal reaksiyonları gerçekleştirilerek optimum reaksiyon koşulları belirlenmiştir. Ticarileşmeye hazır susuz NaBO2'nin, %100 dönüşüm verimiyle 600°C'de ve 4.5 saatlik granül katı hal yöntemiyle tek kademede üretilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is the leading country of the world since 2005 which has 72% of boron reserves and their quality ore with a market share 37%. There is more than 230 boron derivative which is used in more than 4000 materials. Unfortunately, production of boron compounds which have economic value are limited in our country. Product portfolio development is necassary for economical and technological development of our country.Sodium metaborate (NaBO2) is refined boron product that can be used both as a solid state and as a solution for production of commercial perborates. Besides that, it can be used for production of sodium borhidydride (NaBH4) which is used for hydrogen storage material as a boron source.In this thesis study, anhydrous NaBO2 investigated by solid-state reaction, especially used as a raw material for production of NaBH4. We were developed four kind of solid reaction mixture preparation method which are name powder, granule, pellet-powder and pellet-granule methods and investigated effect of these method for reaction mechanism. Solid-state reactions carried out at different temperature and time for determined optimum reaction conditions. Anhydrous NaBO2 which is ready for commercialization with 100% conversion efficiency, is synthesized at 600°C and 4.5 hours by using granule at one step solid-state methods.