Termodinamik ve geometri
Thermodynamics and geometry
- Tez No: 276099
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde termodinamik yasalar Euclidean geometri kullanılarak incelenmiş ve istatistiksel mekaniksel olarak yorumlanmıştır. Termodinamik yasalarının matematiksel bağıntılarını daha basit bir gösterimle ortaya konulabileceğini ilk kez Gibbs tasarladı. Böylece karmaşık olarak görünen termodinamik bağıntılar basit bir gösterime sahip oldu. Gibbs'in yaptığı bu araştırmalar günümüzde de ele alınarak geliştirilmektedir. Gibbs'den sonra Weinhold, Ruppeiner, Gilmore, Salamon et al. gibi birçok fizikçi, kimyacı ve matematikçi bu konuda çalışmalar yapmışlar ve yayınlar ortaya koymuşlardır.Bu çalışmada uzunluk, metrik yardımıyla termodinamik durum denklemlerinden yararlanılarak bulunmuştur. Ekstensif değişkenler Legendre dönüşümü yapılarak intensif değişkenlere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the laws of thermodynamics are investigated by using Euclidean metric geometry and are interpreted in the light of statistical mechanics. Gibbs proposed that mathematical relations of thermodynamics could be obtained with simple representations. Thus, thermodynamics relations which are appearing in very complex forms could have simple representations. The studies initiated by Gibbs, are being improved in the present days. After Gibbs?s works, many physicists, chemists and mathematicians, like Weinhold, Ruppeiner, Gilmore and Salamon et al., make lots of works and introduce many publications.In this work; lengths of thermodynamical variables are introduced by using the state equation of thermodynamics. Extensive variables are transformed into intensive variable by using Legendre transformation.