Gardnerella vaginalis izolasyonunda iki kültür yönteminin kıyaslanması
- Tez No: 27610
- Danışmanlar: DR. ORHAN ERBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
GÖL., NEŞ'E ÖZET: 134 vajinal akıntı yakınması il© başvuran hasta arasından 115 vaka çalışma kapsamına alındı. Gardnerella vaginalis İzolasyonunda kullanılan iki ayrı Columbia CNA agar kıyaslandı. Bio Merieux Columbia CNA ağarda istatistiksel açıdan anlamlı fark oluşturacak şekilde izolasyon sağlandı. Bu vasatta %46 oranında Gardnerella vaginalis izole edildi. Bu fark içerikteki proteinlerin niteliğine bağlı olarak düşünüldü. Çalışmanın bir diğer amacı, sadece insan kanlı agar kullanılarak tanıya varılıp varılamayacağı idi. Columbia CNA agar bu koşulda da istatistiksel olarak anlamlı üstün bulundu. Ancak alışkın bir göz ile direkt preparat değerlendirmesinin klinik bulgularla birleştirildiğinde tanı için yeterli bulan yayınlar da vardır. Direkt preparatta; clue cell varlığı, laktobasillerin yokluğu, anaerob bakterilerin saptanması ile yapılan skorlama ile tanının oldukça kolay olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY = Among 134 women whose complaint was vaginal discharge, 115 were chosen for the study. Two different Columbia CNA agar, which were used to isolate Gardnerella vaginalis, were compared. Isolation in Bio Merieux Columbia CNA agar was statistically significant. Isolation rate was 46% using this agar. This difference was thought to be due to the quality of the protein contents of two agars. Another aim of the study was to judge if solely human blood agar would be satisfactory enough for the diagnosis. Columbia CNA agar was statistically superior as usual. However there are reports actually accept wet mount preparations satisfactory when combined with clinical findings. It is reported that, in wet mount preparations a scoring system using the presence of clue cells, absence of lactobacilli, presence of anaerobic bacilli, would simplify the diagnosis.