Vajinitli RİA (Rahim İçi Araç)'lı ve sağlıklı kadınlarda gardnerella vaginalis insidansı
- Tez No: 44613
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
21 TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine gelen hastaların önemli bir bölümünü ilgilendiren BV'de etken olan G.vaginalis'in insidansı ve RİA ile G.vaginalis'in ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Asemptomatik, vajinal akıntı şikayeti olan ve RİA kullanan 75 kadın hasta vajinal muayene ve vajinal kültür yapılarak G. vaginalis üremesi yönünden araştırıldı. Çalışma sonucunda asemptomatik kadınlarda %12, vajinal akıntı olanlarda %20.4, RİA kullananlarda %13.2 oranında G. vaginalis pozitifliği bulunmuştur. Literatür değerleri gözden geçirildiğinde bizim sonuçlarımız yurtdışı çalışmalara göre düşüktür. Fakat menstrual siklusun dönemleri ve normal kadınlara, göre RİA'lı ve vajinal akıntılı kadınlarda mikroorganizma üreme oranı istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklı bulunmuştur (P>0,01). Bu sonuç literatürlerle de uyum göstermektedir. Sonuç olarak G. vaginalis normal kadınlarda da bulunabilmesine rağmen BV'lilerde %100'e varan oranlarda bulunduğu gözönüne alınırsa etken olarak kabul edilebilir. Kesin patojenin belirlenebilmesi için daha geniş çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY The purpose of this study is to investigate the incidence of G. vaginalis infection which is an important factor for Bacteriel Vaginosis (BV) in the majority of patients in Gynecology and Obstetric outpatient clinics and relation between intrauterine device (IUD) and G. vaginalis. Three groups of women, total 75, who were asymptomatic or with vaginal discharge or using IUD were examined for G. vaginalis by vaginal examination and vaginal culture. G. vaginalis was positive in 12% asymptomatic women, in 20.4% of women with vaginal discharge, and in 13.2% of women with IUD. Our results about the incidence of G. vaginalis were lower than of other studies abroad. Women with IUD or with vaginal discharge and in different stages of menstrual cycle G. vaginalis growth was statistically significantly different. (P>0.01) These results are consistent with the literature. As a results G. vaginalis can be found healty women, but since it is found up to 100% in BV patients, G. vaginalis may be accepted as a pathogen. More studies are needed to identify definite pathogenesis of G. vaginalis.