Bakteriyel vajinalis olgularından izole edilen Gardnerella Vaginalis'in epidemiyolojisi SDS-PAGE analizi
The Epidemiology and SDS-PAGE analysis of G. vaginalis isolated from patients with BV
  1. Tez No: 58756
  2. Yazar: DERYA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
7.0ZET Bu çalışmada artmış vajinal akıntı şikayetiyle polikliniklere başvuran, doğurganlık dönemindeki toplam 442 hastadan elde edilen vajinal akıntı ve sürüntü örnekleri incelendi. Yaşları «Sİ7-&50 arasındaki hastalar 5 ayrı yaş grubunda değerlendirildi. Örnekler G. vaginalis açısından gram boyama, pH>4.5 olması, % 10 KOH varlığında balık kokusu olması ve clue hücre varlığı gibi kriterler dikkate alınarak kültür yöntemiyle araştırıldı. Gram boyama ve diğer kriterler doğrultusunda 442 örneğin 73'üne (% 16.5) BV tanısı koyuldu. Kültüre alınan 442 örneğin 34'ünde (% 7.7) G. vaginalis üretildi. 20 izolatın biyotiplendirmesi yapıldı ve 7 farklı biyotip belirlendi. Jel elektroforez profillerine göre G.vaginalis biyotipleri arasında ayırıcı tanıya olanak veren bir özellik belirlenmedi. Protein bant sayısı ve yoğunlukları göz önüne alındığında izolatların içerdiği proteinlerin sayı ve yoğunluk açısından benzerlik oranlarının düşük MA'ya sahip 4. grup proteinler yönünden en fazla olduğu, protein MA'sı büyüdükçe benzeşmenin Grup 3, 2 ve 1'e doğru giderek azaldığı saptandı. BV'li olgulardan izole edilen G.vaginalis protein profilleri ile normal bireylerden izole edilen biyotiplerin protein sayı ve yoğunluklarının anlamlı bir farklılık göstermediği bulundu.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY In this study, vaginal discharge and swab samples obtained from 442 women in reproductive stage, who suffered from increased vaginal discharge were examined. Patients were 50 years of ages (mean 34). All samples were examined to determine G. vaginalis subjected to gram staining, pH measurements, presence of fishy odor and presence of clue cells, culturing and PCR. Of 442 patients, 73 had bacterial vaginosis characterized by the criteria other than culturing the microorganism. Thirty four {% 7.7) of 442 subjects had positive cultures for G. vaginalis.. In fourty one (% 9.3) of these subjects, G. vaginalis was identified by PCR. SDS-PAGE patterns oiG. vaginalis structural proteins do not apparently support distinction between biotypes and strains they include. However, some major proteins are predominantly produced by all biotypes, and the presence or absence of some group of proteins are apparent between the isolates. Results obtained from this study would yield some information concerning the pathogenesis and epidemiology of G. vaginalis.