Büyükbaş hayvan atığından biyogaz üretimi ve Uşak ili için çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Production of biogas from cattle manure and evaluation of the enviromental effects on the city of Usak
- Tez No: 276109
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Enerji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Büyükbaş hayvan atığından biyogaz üretimi, dünyada ve ülkemizde enerji temini yöntemlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Büyükbaş hayvan barınaklarında oluşan atıklar toplanarak biyogaz tesislerine taşınmakta ve buradaki sistemde hammadde olarak değerlendirilmektedir. Büyükbaş hayvan atığından üretilen biyogaz, enerji üretiminde (elektrik, sıcak su vb.) kullanılmaktadır. Biyogaz sisteminde biyogazın haricinde diğer bir ürün de fermente gübredir. Fermente gübre tarımda %10-30 oranında verim artışına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı bölgesel ölçekte, büyükbaş hayvan atığından biyogaz üretimi hem enerji temininde, hem de tarımsal verimliliği artırmada önemli katkı sağlamaktadır. Bunun yanında fosil yakıt tüketiminin azaltılmasında da rol oynayarak, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salınışlarının düşmesine katkı sağlamaktadır. Bu katkıları sağlayabilmesi için, biyogaz sistemini kurmadan evvel çevresel etkilerinin araştırılması, muhtemel olumsuz etkiler öngörülerek gerekli düzenleme ve tedbirlerin alınması gerekmektedir.Bu çalışmada, Uşak ilindeki büyükbaş hayvan sayısı belirlenerek değerlendirilebilecek biyogaz potansiyeli ortaya konmuştur. Buna göre saptanan biyogaz potansiyelinin değerlendirilmesi durumunda sağlanacak çevresel etkilerin ortaya konulması amacıyla, hava, toprak ve su kirliliği ile gürültü, görüntü ve koku problemleri irdelenmiştir. Çalışma sonucunda, iyi projelendirilerek inşa edilecek büyükbaş hayvan atığından biyogaz üretimi sisteminin Uşak ili açısından hava, toprak ve su kalitesinin iyileştirilmesinde önemli katkılar sağlayacağı ve ciddi görüntü, gürültü ve koku problemlerinin ortaya çıkmayacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Biogas production from cattle manure is considered as one of the methods of the energy supply, in our country and the world. The collected manure from the cattle barns is carried to the biogas plant and is considered here as a raw material in the system. Producted biogas from cattle manure is used for energy production (electricity, hot water, etc). Except biogas, another product of biogas system is fermented manure. Using fermented manure in agriculture can lead to increased efficiency at a rate of 10-30%. Therefore, regional scale, biogas production from cattle manure contributes not only for energy supply, but also significantly in increasing agricultural productivity. Besides, it plays a role in reducing fossil fuel consumption and contributes significantly in decreasing greenhouse gases that cause global warming. To be able to provide these contributions, environmental effects need to be studied, possible negative effects should be anticipated and the necessary arrangements and measures should be taken before installing biogas systems.This study determined the number of cattle in the province of Usak for evaluation of biogas potential. Accordingly, if the determined potential of biogas can be evaluated, the visual, air, soil and water pollutions, noise and odor problems were researched in order to reveal the environmental effects. In conclusion, well designed and built biogas systems which are working with cattle manure in Usak make important contributions in terms of air, soil and water quality improvement and do not have serious problems in terms of image, noise and odor.