Batı Anadolu graben sisteminde yer alan Simav grabeninde tektonik aktiviteye dayalı radon anomalilerinin incelenmesi
Investigation of radon anomalies related to tectonic activity along Simav graben system of Western Anatolian graben system
  1. Tez No: 276110
  2. Yazar: CAN RAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK, PROF. DR. OSMAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, deprem önsezisi için toprak gazı radon konsantrasyonları, aktif Simav fay hattında LR-115 katı hal nükleer iz detektörleri ile ölçülmüştür. Haziran 2009'da kurulan radon gözlem ağı 24 istasyondan oluşmuştur. Radon gözlem ağında yer alan istasyonlardan elde edilen iki haftalık/aylık entegre toprak gazı radon ölçümleri, Simav fay hattında 2 Mart 2010'da oluşan M=4,2 büyüklüğünde ve diğer birçok küçük depremlerle ilişkili olabilecek değişimler göstermiştir. Batı Simav Grabeninde yer alan F4, F5, F9, F10 ve Doğu Simav Grabeninde yer alan F23 numaralı istasyonlarda, depremlerden önce ve sonra belirgin radon anomalileri gözlenmiştir. Bu radon gözlem projesinde, radon anomalileri meteorolojik koşullarla değişen sistematik bir ilişki göstermemiştir. Elde edilen bu veriler, çalışma alanında tektonik strese daha duyarlı kalıcı radon istasyonlarının oluşturulmasını sağlamıştır
Özet (Çeviri)
In the present study, radon in subsurface on active Simav fault has been continuously monitored for earthquake prediction by using LR-115 solid state nuclear track detectors. The soil gas radon monitoring network with its 24 stations was installed in July, 2009. Soil gas radon contents in biweekly/mounthly exposure from these stations showed variations which may be associated with the many small earthquakes and also the earthquake of magnitude 4,2 on March 2, 2010 on the Simav fault. The anomalous changes in the soil gas radon concentrations of some stations such as F4, F5, F9 and F10 in the Western Simav Graben and also F23 in the Eastern Simav Graben occurred both before and after the earthquakes. This radon monitoring study, the radon anomalies do not appear to be systematically related to changes in meteorological conditions. As a result, this study is to provide the establishment of permanent radon stations which is more sensitive to tectonic stress.