Bulanık sunuçlandırma tabanlı güç filtresi ve dinamik gerilim regülatörünün bir fazlı mikro rüzgar güç üretim sistemlerine uygulanması
Application of fuzzy reasoning based power filter and dynamic voltage regulator for single phase micro wind power generation systems
  1. Tez No: 276121
  2. Yazar: KENAN YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada artan enerji ihtiyacı nedeniyle insanlar farklı kaynak arayışlarına girmişlerdir. Yenilenebilir enerji kaynakları bu ihtiyacı gidermede üzerinde en çok durulan enerji kaynaklarındandır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden birisi de rüzgardan enerji üretimidir. Rüzgar türbin teknolojisi gün geçtikçe hızla gelişmektedir.Rüzgarın sürekli aynı kararlılıkta olmaması, hızının değişmesi, tüketici tarafındaki yüklerin değişken olması ve doğrusal olmayan yükler kullanılması nedenleriyle, rüzgar türbinlerinden yüklere iletilen güç, hat boyunca iletim ve dağıtım sırasında gerilim dalgalanmalarından çok fazla etkilenmektedir. Asenkron generatörlerin yapılarından dolayı, güç transferinde rüzgar hız değişimlerinin etkisini azaltmak için rüzgar güç sistemlerinde uygun kontrolörler kullanılarak farklı hızlarda aynı güç üreten generatör tipleri tercih edilir. Ancak, tek başına asenkron generatör, çeviricilerin ve anahtarlama tipli yüklerin sebep olduğu güç, frekans ve gerilim dalgalanmalarını ve harmonikleri azaltmak için yetersizdir.Bu tezde, yukarıda tanımlanan hem güç kalitesi hem de gerilim kararlılığı problemlerini gidermek için bir Dinamik Voltaj Regülatörü/Anahtarlamalı Güç Filtresi (DVR/AGF) önerilmiştir. Bu DVR/AGF'nin yanında, filtreleme kontrol işleminde kullanılan yeni dinamik üç çevrimli hata toplamına bağlı bir denetleyici yapısı önerilmiştir. Daha sonra bu toplam dinamik hata sinyali, yüksek güç kalitesi, sabit frekans ve gerilim seviyesi için istenilen kriterleri yerine getirmek amacıyla bir Modifiye edilmiş Bulanık Mantık Denetleyici (MBMD) kullanılarak en aza indirgenir. MBMD'nin performansı, klasik PI türü denetleyici kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak doğrulanmıştır.Geliştirilen DVR/AGF ve dinamik hata çevrimli PI ve BMD, MATLAB/SIMULINK Simpower ortamında modellenerek benzetimler yapılmıştır. Benzetim sonuçları, önerilen filtre ve denetleyicilerin performansını doğrulamak için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the increasing energy demanding in the world, the people began to search for the new energy sources. Renewable energy sources are the most emphasized one to obviate this energy demanding. The energy production from the wind is one the most important renewable energy sources. The wind turbine technology develops rapidly.By the reasons like the instability of the wind force, changes in wind speed, variations in load demands, and the use of nonlinear load types, the power transmitted from wind turbine to the load get affected very much besides the voltages oscillations at various busses along the transmission and distribution power lines. Due to the ability of induction generators generating the same power at different speeds by using proper controllers, these types of generators are preferred in wind power systems in order to reduce the effects of the wind speed changes on the power transferred. However, the induction generator itself is not sufficient to eliminate or reduce the power, frequency and voltage oscillations and the harmonics caused by the switched type loads and converters.In this thesis, a Dynamic Voltage Regulator/Switched Power Filter (DVR/SPF) is proposed to overcome both power quality and voltage stability problems described above. Beside the DVR/SPF a novel dynamic three loop error driven control structure is also proposed to be used in the filter control process. The total dynamic error signal is then minimized by using a modified fuzzy logic controller (MFLC) to meet the criteria?s required for high power quality, stable frequency and voltage levels. The performance of the MFLC is verified by comparing the results obtained using classical proportional plus integral (PI) controller.The proposed DVR/SPF, dynamic three error driven loops, PI and MFLC are modeled and simulated in MATLAB/SIMULINK Simpower environment. The simulation results are evaluated for the performance verification of the proposed filter and controllers.