Dikdörtgen çökeltim havuzunun modellemesinin Trabzon İçmesuyu Arıtma Tesisi'ne uygulaması
The aplication of model of rectangular sedimentation pool to Trabzon Drinking Water Treatment Plant
- Tez No: 276122
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Taneciklerin, içinde bulunduğu suyun kütle yoğunluğundan daha büyük bir kütle yoğunluğu ile yerçekimi kuvvetinin etkisi altında, aşağıya doğru hareket etmelerine“çökelme”denir. İçme suyu arıtma tesislerindeki çökeltim tankları, suda bulunan askıdaki çökebilen katı maddelerin miktarlarının azaltılmasında kullanılır.Bu çalışma kapsamında, İller Bankasının 2007 tarihinde onaylamış olduğu Derecik, Yıldızlı, Akçaköy, Söğütlü (TRABZON) İçme suyu Arıtma Tesisi Kesin Projesi prototip olarak alınmıştır ve projede kullanılan çökeltim havuzu 1/20 ölçeğinde küçültülerek pleksiglas malzemeden modeli oluşturulmuştur.Modellemede iki adet, benzer fiziksel olay var olup, birincisi laboratuar koşullarında olan ? Model ?, diğeri de arazi koşulların da olan ? Prototip ? dir. Model havuzda, serbest yüzeyli akış olacağı için Froude sayısı kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır.Düzeneğin deneye hazır hale getirilebilmesi için, devamlı su sirkülasyonunun olması gerekmektedir. Bunun için Trabzon Atasu İçme Suyu Arıtma Tesisi laboratuarında, Değirmen derenin suyu kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Değirmen derenin suyu endüstriyel atıklar olmadığından kimyasal yönden kirliliği olan bir su değildir, ancak mevsimsel geçişlerle beraber bulanıklılığı çok yükselmektedir. Bulanıklık değerlerini normal seviyelere getirmek için Poli Alüminyum Klorür (PAC) ve Alüminyum Sülfat (Al2(SO4)3) dozlaması yapılmıştır.Bu çalışmanın amacı, prototip olarak seçilen çökeltim havuzunun modeli oluşturularak, model havuzumuzun çökelmeye ne kadar katkısı olduğunu, laboratuar ortamında yapılan çalışmalarla tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Particles moves down in the water due to the gravity if their density is greater than the water. This is named as `precipitation?. Precipitation tanks in diriking water treatment plant are used to reduce the amount of solid particles in water.In this thesis, İller Bank?s final project which was confirmed in 2007 `Derecik, Yıldızlı, Akçaköy, Söğütlü (Trabzon) Diriking Water Treatment Plants have been handled as the prototype and the model used in study was prepeared in the scale of 1/20 of plexiglas.There are two event in the study. One of them is Model for laboratory studies and the other one is prototype for real area. Because of the clear flow in Model Pool , Froude number was used for the calculations.To prepare the experimental setup, it is necessary to circulate the water, consistently. So, necessary studies were done in the laboratory of `Trabzon Atasu Dirinking Water Treatment Plant?. Firstly, data of raw water are observed. Water of Değirmendere is not dirty water because of not containing chemical welfares. But sometimes it becomes really cloudily due to the season change. To draw the cloud to the normal values, Pac and Al(SO4)3 were added to precipitate the solid particles. Limpid water values are obtained from the model and pool of service area are examined.The purpose of this study is to determine the amount of the contribution of the Model Pool to the sedimentation with the studies in the laboratory by creating the model of the prototype model of sedimentation pool.Key Words : Treatment Plant, Precipitation tank, Prototype, Model pool.