Fizik öğretmen adaylarının fakültede kazandıkları yeterlikleri yansıtabilecekleri uygulama ortamlarının düzenlenmesi ve değerlendirilmesi
Arranging and evaluating the application environments for physics student teachers to reflect their competencies
  1. Tez No: 276123
  2. Yazar: YASEMİN DEVECİOĞLU KAYMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışma, fizik öğretmen adaylarının ÖÖY-I ve II ile ÖTMG derslerindekazanmaları beklenen davranışları yansıtabilecekleri uygulama ortamlarını tasarlanmak vebu ortamların adayların bilgi, beceri ve tutum gelişimlerine olan katkılarını belirlemekamacıyla yürütülmüştür. Çalışma, KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi OFMA Fizik Öğretmenliğiprogramında 2006-2007 bahar döneminde yedi öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Özeldurum yaklaşımına uygun olan araştırmanın verileri ders gözlemlerinden, mülakatlardan,ders sonu değerlendirme görüşmelerinden (öz ve akran değerlendirme), adayların dersplanlarının, değerlendirme raporlarının ve günlüklerinin doküman analizlerinden eldeedilmiştir. Çalışmada, adaylar için gerekli imkanlar ve rehberlik sağlandığında adaylarınçoğunun ders planı hazırlama, öğretim teknolojilerinden yararlanma, çeşitli öğretimyöntem ve tekniklerini kullanma, yapılandırmacı kuramı uygulama, çalışma yaprağı/saydam hazırlama/kullanma, konuyla ilgili güncel örneklerden yararlanma, tahtayıkullanma, öğrencilerle iletişim kurma gibi temel davranışları etkili şeklinde yansıttıklarıbelirlenmiştir. Ancak bazı adayların uygulamadaki eksikliklerinin daha çok ilgilidavranışların ÖÖY-I ve II ile ÖTMG derslerinde yeterince kazanılamamış olmasındanveya bu derslerin uygulamadaki içerik ve işleyişinin sınırlı olmasından kaynaklanabileceğisonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonunda ÖU sürecinin etkililiğini artırmaya yönelikuygulama ortamı modeli önerilmiştir. Buna göre uygulama öncesinde ÖU Bilgilendirme veÖU sonunda ÖU Değerlendirme Toplantılarının yapılması, fakültede ÖU teori dersleri veuygulama okulundaki uygulamalar süresince adaylara gereken rehberlik ve yardımınyapılması önerilmektedir. Çalışma, hizmetöncesinde öğretmen eğitimine yönelik önerilerletamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Arranging and Evaluating the Application Environments for Physics StudentTeachers to reflect their competenciesThis study aims to design an application environment for physics student teachers toreflect their competencies gained from STM-I, II and ITMD courses. Secondly,determining the effects of the designed environment on the improvement of studentteachers? knowledge, skills and attitudes are aimed. The study is conducted with sevenstudent teachers at the physics teaching program at KTÜ Fatih Faculty of Education in2006-2007 spring terms. In this study a case study research method was used. The datagained from the observations, interviews, meetings made at the end of the courses (peerand self assessment), document analysis of lesson plans, reports and reflective diaries ofthe student teachers were analyzed qualitatively.It is founded that student teachers are able to reflect the skills of developing lessonplans, using instructional technologies, using various teaching methods, applyingconstructivist teaching approach, developing/using worksheets/slides, using daily lifeexperiences, using board, communicating with students successfully when they arepresented opportunities and guidance. On the other side, it is thought that the deficiency ofsome student teachers can emerge from their failure to gain the aimed behaviors during thementioned courses. Moreover, the limited content and application of the courses can bereason for the student teachers? incompetencies. At the end of the study, an applicationenvironment model was recommended to enhance TP process. According to the model,there should be Informing and Evaluating Meetings at the beginning and end of TP. Duringtheoretical courses of TP in faculty and student teachers? practice in practice schools theyshould be provided necessary counseling by the mentor and tutor. Study was ended therecommendations through pre-service teacher education.