Antinükleer antikorların bazı ELISA test sonuçlarına etkisi
- Tez No: 27614
- Danışmanlar: DR. ORHAN ERBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Günümüzde virus enfeksiyonlarının tanısı, ELISA testi kullanılarak yapümaktadır.Gebelerde TORCH enfeksiyonlarında pozitif IgM sonucu alrndığında terapötik abortus kararı alınmakta, HCV gibi enfeksiyonlarda ise Interferon tedavisine başlanmaktadır.Çalışmamızda ELISA testinde yalancı pozitifliğe neden olduğu düşünülen ANA'nın durumunu incelendi. Otoimmün hastalığı olup, ANA' lan 1/40 ve üzerinde pozitif olan 98 hasta ve TORCH yada HCV incelemesi için gelen 87 örnekte, Toxoplasma IgM ve IgG, CMV IgM ve Total, Rubella IgM ve IgG ve Anti-HC V antikorları ELISA testi ile çalışıldı. ANA(+) grupta; ELISA testi ile Toxoplasma IgM {+) olarak bulunan 2 olgu İFA testi ile negatif olarak bulundu.ELISA testi ile CMV IgM {+) olarak bulunan 16 olgunun 5'i İFA testi ile negatif olarak bulundu.CMV Total (+) olarak bulunan 98 olgunun Ti İFA testi ile negatif olarak bulundu.Her 3 incelemede de konfirmasyon testi ile negatif bulunan olgular ELISA testine bağlı yalancı pozitiflik olarak değerlendirildiAncak sonuçlar ANA (-) grup ile karşılaştınidığrnda anlamlı bulunamadı (p>0.05). Diğer testlerde ise yalancı pozitiflik görülmedi. Virüs enfeksiyonlarının tanısında ELISA testi ile pozitif olarak bulunan sonuçlarda hastanın ANA yönünden araştırılması ve hastalık tanısından emin olmak için doğrulama testlerinin kullanılması gerektiği düşünülmektedir. 7?
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays the diagnosis of virus infections were done by utilising ELISA tests. Therapeutic abortion decession were taken if positive IgM results were obtained for the TORCH infections in pregnancy, while rhterrerone therapy was initiated for infections like HCV.The ANA's which were tought to be responsible for the false positive results in ELISA tests were investigated. In 98 patients with autoimmune disease which display 1/40 and over positive ANA and, in 87 cases aârmüed for TORCH or HC V examinations, Toxoplasma IgM and IgG, CMV IgM and Total, Rubella IgM and IgG and Anti-HC V antibodies were investigated by ELISA. In ANA (+) group, 2 cases determinated to be Toxoplasma IgM (+) by ELISA,were observed to be negative by IFA test. Within the 16 cases determinated to be CMV IgM(+) by ELISA, 5 were found to be negative by IFA test.Onry 1 case out of 98 cases determinated to be CMV Total (+) were found to be negative by IFA testin all three experiments the cases determined to be negative by confirmation tests were evaluated as false positive ELISA results.However, these results when compared with ANA (-) group were found to be nonsignificant (p>0,05). False positive results were not obtained in other experiments. Investigating the ELISA positive patients with respect to ANA in the diagnosis of virus infections and utilising the confirmation tests for assuring the disease diagnosis were thought to be necessary. 78