Gebelerde listeria monositogenes'in G.Ü.S.'de kolonizasyonu ile listeria monositogenes enfeksiyonu insidansının serolojik metodla değerlendirilmesi
- Tez No: 27615
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bölgemizde L.monocytogenes'in gebe kadınlardaki genitoüriner sistem kolonizasyon sıklığı ile muhtemel genitoüriner siste» enfeksiyon ve komplikasyonları arasındaki ilişkiyi göstermek amacı ile yapılan çalışmada, miadında matür dolum yapan 150 kadının 1 (%0.8)'inde mikroorganizmanın servikovaginal kolonizasyonu gösterilmiştir. Aynı maksatla yapılan serolojik değerlendirme sonunda da miadında matür doğum yapan kadınların %3,3'ünde Listeria monocytogenes 'e karşı 1/180 ve üzeri dilüsyonlarda antikor cevabı olduğu, seropozitif lik oranının daha önce doğum anomalisi bulunan kadınlarda ( %!!.?), daha önce herhangi bir doğum anomalisi hikâyesi olmayanlara oranla (%0.8) daha yüksek olduğu, bölgemizde tip 4b, tip 3a, tip la serotiplerinin etkili olduğu görülmüştür. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY We investigated the correlation between the colonisation prevalence of the Listeria monocytogenes in GUS and possible GUS infections and complications in Çukurova area. The servicovaginal colonisation of L. monocytogenes was detected in 1 (0.6%) of 150 women who delivered at term. There was antibody response to L. monocytogenes at 1/160 levels and higher dilutions in 3.3% of the women who delivered at term by serological evaluation. It was also found that the seropositivity rate was higher in women who gave abnormal birth (11.7%) than the women who gave normal birth (0.8%) and type 4b, type 3a, type la were dominant serotypes in our area. 56