Paralel Z-equıdıstant regle yüzeyler ve bazı karakteristik özellikleri
Parallel Z-equidistant ruled surfaces and some characteristic properties
  1. Tez No: 276153
  2. Yazar: ENGİN AS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma dört bölüm halinde düzenlenmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve konunun ele alınma nedeni tartışıldı. Genel bilgiler bölümünde diferensiyel geometriden temel kavramlara yer verildi. Materyal ve metot bölümünde üç boyutlu Öklid uzayında paralel p-equidistant regle yüzeyler ve Mannheim eğriler tanımlandı ve bu yüzeylerle ilgili bazı karakteristik özellikler verildi.Bulgular bölümü çalışmamızın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde üç boyutlu Öklid uzayında iki regle yüzeyin striksiyon eğrileri boyunca asli normal vektörleri paralel ve uygun noktalardaki merkezi düzlemler arasındaki uzaklık sabit kabul edilerek elde edilen regle yüzeylerin bazı karakteristik özellikleri incelenmiştir. İki regle yüzeyin kapalı olması halinde ise bu yüzeylere ait integral invaryantları arasındaki bağıntılar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four fundamental chapters. In introduction, it is discussed aim of and why this study is taken into consideration. In general in formation part, the basıc concepts of differantial geometry have been pointed out. In material and method part, the parallel p-equidistant ruled surfaces and mannheim curves are defined in the 3-dimensional Euclidean space and some characteristics properties of these surfaces have been given.In the last chapter is the orijinal part of the study. In this chapter, the some characteristic properties are examined of two ruled surfaces that along striction curves of this ruled surfaces whose principal normal are paralel and the distances between of central plane in suitable points are constant in On the way the two ruled surfaces is close, the relationships between the integral invariants of this ruled surfaces are computed.