Seralarda solarizasyonun hidrojen peroksit ve metam sodyum uygulamaları ile kombinasyonunun fusarium oxysporum Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici ve Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis'e karşı etkinliğinin araştırılması
Efficacies of solarization combinated with metam sodium and hydrogen peroxide in control of Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici and Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis in tomato greenhouse
- Tez No: 276186
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Domates yetiştiriciliğinde toprak kaynaklı patojenler Fusarium oxysporum f.sp. radicis-lycopersici (Forl) ve Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Seralarda her iki patojeni de kontrol edebilecek etkili ve pratik bir savaşım yöntemi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, solarizasyon tek başına, metam sodyum ve hidrojen peroksitin solarizasyon ile ayrı ayrı kombinasyonunun Forl ve Cmm'ye karşı etkileri sera koşullarında Muğla Ortaca'da Temmuz-Ağustos 2009 tarihlerinde araştırılmıştır. Her iki patojende solarizasyondan önce her parseldeki toprağa suni inokulasyonla bulaştırılmıştır. Metam sodyum solarizasyon ile birlikte bir kez uygulanırken, hidrojen peroksit 3 haftalık solarizasyon süresi boyunca iki farklı dozda ikişer kez damla sulama sistemi ile uygulamıştır. Bu çalışmanın sonucunda solarizasyon tek başına her iki patojeni de kontrol edememiştir. Bununla birlikte, 125 L metam sodyum 0.1 ha dozu ve 10 L hidrojen peroksit 0.1 ha dozu bu patojenlere karşı etkisiz bulunmuştur. Diğer yandan, 15 L hidrojen peroksit 0.1 ha dozu hem Forl hem de Cmm'ye karşı solarizasyon süresi boyunca en yüksek etkiyi göstermiştir. Sonuç olarak hidrojen peroksit solarizasyonda toprak kaynaklı hastalıklara karşı savaşımda çevre dostu kimyasal ve yeni bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fusarium oxysporum f.sp. radicis-lycopersici (Forl) and Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) could cause serious economic loses as soilborne pathogens of tomato. There is no practical and effective way to control both pathogens in greenhouse. In this study, effects of solarization alone and combined with metam sodium and hydrogen peroxide, individually against Forl and Cmm were evaluated in greenhouse conditions in July and August, 2009 in Ortaca, Turkey. The both pathogens were artificially incorporated into soil of each plot before solarization. Metam sodium was applied once with solarization while hydrogen peroxide was practiced twice via drip irrigation system with two different doses during three-week solarization period. In the result of the study, solarization alone did not suppress the both pathogens. Moreover, metam sodium with 125 L at 0.1 ha dose and hydrogen peroxide with 10 L at 0.1 ha dose were found ineffective to control them, as well. On the other hand, hydrogen peroxide with 15 L at 0.1 ha dose had the highest efficacy for both Forl and Cmm along with solarization. In conclusion, hydrogen peroxide as an environmentally friendly chemical could be new approach to combat the soilborne diseases in solarization.