Farklı anaçların sera hıyar yetiştiriciliğinde bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesine etkileri
Effect of different rootstocks on the plant growth, yield and fruit quality of cucumber plants in greenhouse
- Tez No: 276187
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Farklı anaçların sera hıyar yetiştiriciliğinde bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesi üzerine etkilerini saptamak amacıyla yürütülen bu araştırma 2009 yılının ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait polietilen örtülü ısıtmasız serada gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bitkisel materyal olarak Gordion hıyar çeşidi, anaç olarak RS841 (C. maxima×C. moschata), Nunhems 9075 (C. maxima×C. moschata), Maximus AG 1355 (C. maxima×C. moschata), Macis (Lageneria siceraria) ve Argentario (Lageneria siceraria) kullanılmıştır. Kendine aşılı Gordion bitkileri kontrol olarak denemeye alınmıştır. Bitkiler perlit ortamında açık sistemde yetiştirilmişlerdir. İlkbahar döneminde 13 Mart 2009, sonbahar döneminde ise 9 Ekim 2009 tarihinde, her saksıda 3 bitki ve m2'de 3.48 bitki olacak şekilde dikim yapılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak ve her tekerrürde 12 bitki olacak şekilde deneme kurulmuştur. Sulama besin çözeltisiyle birlikte damla sulama sistemiyle yapılmıştır. Besin eriyiğinin uygulanma zamanının belirlenmesinde 1 MJ/m2'lİk sera içi toplam solar radyasyon seviyesi esas alınmıştır. Drene olan/uygulanan besin eriyiği oranı günlük olarak yaklaşık % 25-35 olacak şekilde sulama süreleri düzenlenmiştir.En yüksek verim ilkbahar döneminde Nun 9075 anacına aşılı bitkilerden elde edilmiştir (19,02 kg/m2). Nun 9075 anacına aşılı bitkiler ile kendine aşılı bitkiye göre toplam verimde %24,4'lük bir artış elde edilmiştir. Sonbahar döneminde ise en yüksek verim Maximus anacına aşılı bitkilerden elde edilmiştir (3,91 kg/m2). Hıyarda anaç kullanımının bitki boyu, yaprak ve meyve yaş ve kuru ağırlık değerlerini değiştirdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak anaç kullanımının anaçlara bağlı olarak hıyar yetiştiriciliğinde verim ve bitki gelişimini arttırdığı, Gordion hıyar çeşidi için C. maxima*C. moschata melezi olan Nun 9075 RT, RS 841 ve Maximus'un anaç olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a PE-unheated greenhouse at the Faculty of Agriculture, Ege University during the spring and autumn seasons of 2009 to determine the effects of different rootstocks on plant growth, yield and fruit quality of cucumber. In this experiment plant material was cultivar Gordion and rootstocks were RS841 (C. maxima×C. moschata), Nunhems 9075 (C. maxima×C. moschata), Maximus (AG 1355) (C. maxima×C. moschata), Macis (Lageneria siceraria) and Argentario (Lageneria siceraria). As the control self-grafted plants due to the grafted union effect were tested in the experiment. Plants were grown in perlite as open system. The seedlings were transferred into the greenhouse on 13.03.2009 on spring season 09.10.2009 on autumn season and they were planted as three plants per container with a plant density of 3,48 plant m2. The experimental design was randomized parcels with 3 replicates and plant number was 12 in each replicate. Water and nutrient requirements of plants were supplied with complete nutrient solution via drip irrigation.In the spring season the highest yield was obtained from Nun 9075 (19,02 kg/m2) which was %24,4 higher than self-grafted treatment. In the autumn season the highest yield was obtained from Maximus (3,91 kg/m2). The increase of plant height, leaves and fruits dry weight was depended on rootstocks. It was concluded that grafting improved plant growth and yield depending on rootstock genotype. C. maxima * C. moschata hybrids of Nunhems 9075, RS-841 and Maximus could be used as rootstocks for Cucumber sativus cv. Gordion.