Serin iklimlerde yaygın olarak kullanılan bazı buğdaygillerin Ege sahil kuşağına adaptasyonu üzerine araştırmalar
Investigations on the adaptation capacities of some grasses widely used in temperate regions to the Aegean coastal zone
  1. Tez No: 276197
  2. Yazar: HALİL ÖZTARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma 2009-2010 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada; Lolium perenne (Roadster,Patriot,Paragon GLR, Ovation, Delaware) Festuca ovina (Firefly, Crystal, Bornito), Festuca rubra rubra (Fortitude, Fenway, Franklin, Diego), Festuca rubra commutata (Intrigue, Tamara, Koket), Festuca arundinaceae (Millenium, Shelby, Traverse, Finelawn, Apache), Poa pratensis (Wildhorse, Brooklawn, Geronimo, Conni) çeşitlerinin Çim Alan Özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla Çıkış Hızı (Gün), Kaplama Hızı (Gün), Kışa Dayanıklılık (1-9), Kaplama Derecesi (%), Yaprak Dokusu (1-9), Yaprak Rengi (1-9), Yenilenme Gücü (1-5), ) Kardeş Sayısı (1-5), Genel Görünüm (1-9), Yabancı Ot Oranı (1-5) ve Seyrekleşme Derecesi karakterleri ele alınmıştır.Elde edilen bulgulara göre; Festuca arundinaceae'nin yeni çeşitleri pek çok özellik açısından en iyi sonucu vermiştir, aynı zamanda Lolium perenne'nin yeni çeşitleri de başarılı olmuştur. Poa pratensis ve Festuca rubra yeni çeşitleri ise birçok özellik açısından başarılı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental fields of field Crop dept. of Agric. Faculty of Aegean Univ. in 2009-2010. Adaptations of different cultivars of Lolium perenne (Roadster,Patriot,Paragon GLR, Ovation, Delaware) Festuca ovina (Firefly, Crystal, Bornito), Festuca rubra rubra (Fortitude, Fenway, Franklin, Diego), Festuca rubra commutata (Intrigue, Tamara, Koket), Festuca arundunaceae (Millenium, Shelby, Traverse, Finelawn, Apache), Poa pratensis (Wildhorse, Brooklawn, Geronimo, Conni) were tested in the experiment fort his aim, characters such as germination rates (day), crop cover (day), cold resistance (1-9 point), cover rate (%) texture (1-9 point), color (1-9 point), recover (1-5 point), tillering (1-5 point), general outlook (1-9 point), weed investigation (1-5 point) and rate of thinning were determined.Results indicated that Festuca arundunaceae cultivars were the most proper material and Lolium perenne cultivars were also successful in Aegean Coastal Zone. Both Festuca rubra and Poa pratensis cultivars failed in terms of many properties.