Herediter otoinflamatuar hastalıklarda ASC gen mutasyonlarının ve mRNA ekspresyonunun saptanması
Determination of ASC gen mutations and mRNA expressions in hereditary autoinflammatory disorders
- Tez No: 276198
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN TANYOLAÇ, PROF. DR. AFİG BERDELİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyomühendislik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Bioengineering, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, herediter otoinflamatuar hastalıklarda bir prototip olan Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF: Familial Mediterrenean Fever: OMIM249100) hastalığında ortaya çıkan farklı fenotiplerin oluşumunda intraselüler adaptör protein olarak bilinen ASC (apopthosis-associated speck like protein with a CARD) molekülünün rolü araştırılmıştır. 165 bireyden oluşan çalışma grubumuzda, MEFV ve PYCARD (ASC) geni mutasyon analizleri ve `'PYCARD'' mRNA gen ekspresyonu kantitasyonu gerçekleştirilmiştir. MEFV geni mutasyon analizinde; 2, 3, 5 ve 10. ekson mutasyonlarından homozigot, heterozigot, bileşik heterozigot ve MEFV geninde major mutasyon saptanmayan klinik olarak şüpheli FMF gruptan oluşan hasta alt grupları oluşturulmuştur. ASC geninin tüm kodlayan eksonlarını içeren mutasyon analizinde hiç bir hastada nukleotit değişimi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of ASC (apopthosis-associated speck like protein with a CARD) gene in processing the different phenotypes during the pathogenesis of Familial Mediterranean Fever which is a prototype in hereditary auto-inflammatory diseases was analyzed. In the study group consisting of 165 patients, mutation analysis of MEFV and PYCARD (ASC) genes and gene expression quantitaion of PYCARD (ASC) gene were performed. In the mutation analysis of MEFV gene, patient subgroups were constituted involving homozygous, heterozygous, compound heterozygous and suspicious cases with synonimous and non-synonimous sequence changes relative to mutations taken part in exons 2, 3, 5 and10. We didn?t found any sequence change in the whole coding exons of ASC gene in 165 individuals.