Spor yapan ve yapmayan ebeveynlerin çocuklarının fiziksel ve motorsal performans farklılıklarının incelenmesi
  1. Tez No: 27621
  2. Yazar: GÜLNAR METİNER
  3. Danışmanlar: DR. İLHAN ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
-58- ÖZET Araştırmaya 12,13,14,15 yaş grubunda olan toplam 60 erkek Güreş sporu yapan çocuklar katılmıştır. Bunlardan 30 çocuğun Ebeveynleri spor yapan diğer 30 'u Ebeveynleri spor yapmayan grupta yer almışlardır. Fiziksel ve motorik performans ölçümleri yapılmıştır. Araştırma kapsamına giren Denek grubunun Boy aritmetik ortalamaları (x= 160.26) standart sapması (SD+ 11.37) Kontrol grubunun boy aritmetik ortalaması (x= 152.38) standart sapması (SD+ 12.94) Denek grubunun Ağırlık aritmetik ortalaması x-51.16). Standart sapması (SD± 12.28) Kontrol grubunun A?ırlık aritmetik ortalaması (x= 49.06) Standart sapması (SD± 15.71) olarak bulunmuştur. Motorik testlerden, Flamingo dengesi, Disklere dokunma, Oturarak uzanma, Durarak uzun atlama, Mekik, Bükülü kolla asılma, Mekik koşusu testleri yapılmıştır. Bu paremetreier istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Buna göre, spor yapan Ebeveynlerin çocuklarının Ekto- mezomorfik yapıda, uzun boylu, uzun bacaklı % yağlarının daha az olduğu, aynı zamanda, denge esneklik, patlayıcı kuvvet, statik kas dayanıklılığı, koşu sürati gibi motorik özelliklerinin, kontrol grubuna göçe. daha iyi olduğu bulunmuştur. Spor yapmayan Ebeveynlerin çocuklarının Endo-mezomorf ik, daha kısa boylu, yağlı ve ağır oldukları, denek grubuna göre motorik özelliklerin daha zayıf olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-59- SUMMARY In this study taking in total 60 male wrestles between 12-13-14-15 age. Taking place in 30 persons families of these to have wrestled and other not to have wrestled. All of these people anthopometric structures and motoric test measurement were researched. Included in the study male children length was (SD± 11.37) and male children aritmatic avarege was (x= 160.26) and these children wegiht was (SD+ 12.28) and their aritmatic avarage was (x= 51.16) Check grubs' length was (SD± 12.94) and their aritmatic avarage was (x^. 152.38) check grubs' weight was (SD± 15.71) and their aritmatic avarage (x= 49.06). After having been examined these people statistic ly sportsmen children of bodie had been researched to have been Ekto-mezomorf ic structure and their heights and (fat %) and static power of musculine, their balance equilibrium, muchmore than the chech's grub. Included in the study, total 60 people's some structure indexes which are used in the anthopometric studies, the body composition (fat %) an somatotip charactericties have been found.