Basketbolcularda yüklenme süresince alınan karbonhidratlı içeceklerin kan şekeri, insülin düzeyi ile aerobik performansa etkisi
- Tez No: 27622
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT MURATLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmada yüklenme sırasında karbonhidratlı sıvı alımının kan şeker, insülin düzeyleri ile aerobik performansa etkisi araştırıldı. Araştırma 10 genç basketbolcu üzerinde yapıldı. (Yaş ort: 17.5 ± 1 yıl;boy ort:190.8 ± 3.57 cm;vüc.ağr.ort:78.6 ± 8.8 kg ). Laboratu - arda bisiklet ergometresi üzerinde basketbola benzer koşullar yaratıldı. Deneklere her testten 2.5 saat önce standart bir kahvaltı verildi. Denekler 24 saat ara ile plasebolu ve % 8'lik glikozlu sıvı ile test edildiler. Kilogram başına 6 ml'lik sıvı gerek plasebolu, gerekse glikozlu koşulda verildi. Sıvı verimlerinde çift kör ve test sıralarında ise random yön - temleri uygulandı. Çalışma sonunda yüklenme sırasında karbonhidratlı sıvı alımının hipoglisemiye yol açmadığı belirlendi. Kan şeker ve insülin düzeyindeki farklılıklar istatistiksel olarak anlamsızdı. Aerobik performansı ise glikozlu sıvı alımının iyileştirdiği belirlendi. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investaged the effect of carbonhydrate fluids intake on blood glucose and insuline levels and aerobic performance. This research was on 10 young players. (Age avg : 17.5 ± 1 years ; height avg: 190.8 ± 3.57 cm ; weight avg: 78.6 i 8.8 kg). In the laboratuary created like basketball conditions on bicyle ergometer. Subjects tested with plasebo and % 8 glucose fluid with 24 hours interval. 6 ml fluid for per kilogram feeded in plasebo and glucose fluids. Double blind methods used for intake of fluids and the random methods applied in by one by. Results observed hypoglycemi isn't due to intake of carbonhydrate fluids. Blood glucose and insulin levels' s differents are unsignif icant. Aerobic performance increased with intake of glucose fluids. 110