Farklı sistemlerle eğrilmiş yerli pamuk ipliklerinde çap ölçümü ve değerlendirilmesi
Diameter measurement and evaluation in local cotton yarns spun by various systems
  1. Tez No: 276213
  2. Yazar: NAZLI ÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KIRTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, iplik düzgünsüzlüğü ölçümünde kullanılmak üzere geliştirilmiş olan QQM sistemi ile çalışıldı. QQM sistemi ile ölçülen çap ve çapa ilişkin düzgünsüzlük değerleri, Uster düzgünsüzlük ölçüm cihazının OM sensörü ile ölçülen verilerle karşılaştırıldı. Testlerde çeşitli inceliklerde, farklı sistemlerle eğrilmiş, %100 pamuk iplikleri kullanıldı. QQM cihazı ile gerçekleştirilen çap ölçümlerine ilişkin ham veriler, yetkili bir kişi tarafından elde edildi. QQM sistemine ait bu ham verilere Savitzky-Golay düzgünleştirme filtrasyonu uygulandı. Hesaplanan değerler ile Uster Tester 4 cihazından elde edilen veriler arasındaki ilişki incelendi. QQM sisteminin çap ve çap düzgünsüzlüğüne ilişkin verdiği sonuçların Uster ile uyumlu olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out with a device named QQM developed for measuring the yarn unevenness. Results of diameter and diameter unevenness obtained from QQM system were compared with the data measured by the OM Sensor of Uster Evenness Tester. 100% cotton yarns spun with different spinning systems in various yarn counts were used in the tests. The raw data of the diameter measurements performed by QQM system was obtained by an authorized person. Savitzky-Golay smoothing filter was applied to the raw data which belongs to QQM system. The relation between the calculated values and those from Uster Tester 4 was examined. It was concluded that the results given by QQM system for diameter and diameter unevenness are in agreement with Uster.