Web destekli matematik öğretiminde kullanılan video derslerin öğrenenlerin türev başarılarına etkisi ve öğrenenlerin video derslere ilişkin görüşleri
The effect of video lectures used in web enhanced mathematics instruction on students? derivative achievement and views of students about the video lectures
  1. Tez No: 276215
  2. Yazar: ÖMER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL DENİZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı, beyaz tahtada video kamera ile çekilen video dersler ile bilgisayar ekranında görüntü yakalama programları ile kaydedilen video derslerin, üniversite birinci sınıfında okuyan öğrencilerin türev başarılarına etkisini geleneksel yaklaşımla matematik eğitimi alan öğrencilerle karşılaştırmak ve Web destekli matematik öğretiminde kullanılan video derslere yönelik öğrencilerin görüşlerini değerlendirmektir.Araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır. Video derslerin öğrencilerin başarılarına etkisini açıklamada öntest-sontest kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin video dersler ilişkin görüşlerinin belirlenmesinde sıralı keşfedici karma araştırma stratejisi kullanılmıştır. Araştırmanın deney gruplarındaki öğrenciler, 2008-2009 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü (BÖTE) birinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Seçkisiz olarak deney gruplarına atanan öğrenciler deney 1 (n=28), deney 2 (n=27) olarak gruplara ayrılmışlardır. Araştırmanın kontrol gruplarından kontrol 1 (n=28) grubu; Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi, BÖTE birinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Kontrol 2 (n=64) grubu ise, 2009-2010 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi BÖTE birinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır.Araştırmada, verilerin toplanması için a) türev başarı testi (Cronbach alpha=.81), b) Web destekli matematik öğretiminde kullanılan video derslere yönelik görüşler anketi, c) Web destekli matematik öğretiminde kullanılan video derslere yönelik görüşme formu, d) ilgili web sitelerinde kullanılan forumlar ve e) Web destekli matematik öğretiminde kullanılan video derslere yönelik öğrenci görüşleri açık uçlu Web anket formu olmak üzere beş tür veri toplama aracı kullanılmıştır.Nicel verilerin çözümlenmesinde, tek yönlü varyans çözümlemesi ile tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans çözümlemesi, ortalama, sıklık, yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise içerik çözümleme yöntemi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen nicel bulgular, Web destekli matematik öğretiminde kullanılan video ders uygulamalarının, video ders izlemeyen öğrenci grubuna göre öğrenci başarısına anlamlı derecede olumlu etki ettiğini göstermektedir (p=0.000). Ancak, deney 1 ile deney 2 grubundaki öğrencilerin türev başarı sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, deney grubundaki öğrencilerin video dersleri; öğrenmeye etki, videolarda ders anlatan öğretmen ve teknik özellikler bakımından büyük oranda olumlu buldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğretmen görüntüsünün olmadığı video dersleri izleyen öğrencilerin video dersleri, öğrenmeye etki ve teknik özellikler bakımından öğretmen görüntüsünün olduğu video dersleri izleyen gruba göre daha olumlu bulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin, Web destekli matematik öğretimini olumlu buldukları, ancak derslerin tümüyle Web üzerinden yürütülmesinin zorluklar çıkaracağını düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the impact of video lectures which were recorded by a video camera and which were recorded by computer screen capture software on freshmen students? derivative subject achievement with the freshmen students who took the same subject in a traditional way. Besides, this study explores the views of students towards video lectures in Web enhanced mathematics instruction.Both quantitative and qualitative research methods were used in the research. Prestest-postest control group design was used to explain the effects of video lectures on students? derivative achievement. Besides, sequential exploratory mixed research strategy was used to reveal views of students about the video lectures.The treatment groups were comprised of freshmen at Computer Education and Instructional Technologies Department at Ege University in 2008-2009. The students in treatment groups were randomly assigned to treatment group 1 (n=28) and treatment group 2 (n=27). The students in control group 1 (n=28) were freshmen students at Computer Education and Instructional Technologies Department at Dokuz Eylul University in 2008-2009. The students in control group 2 were freshmen students at the same department at Ege University in 2009-2010.Five kind of data collection tools used in this study were a) derivative achievement test (Cronbach alpha=.81), b) views of students towards video lectures in Web enhanced mathematics instruction survey c) views of students towards video lectures in Web enhanced mathematics interview form d) forums in the Web sites and e) open ended Web survey form including views of students towards video lectures in Web enhanced mathematics.One way anova, two way variance analysis in repeated measures, mean, frequency and percentage analysis techniques were used in analysing the quantitative data. Content analysis was used in analysing qualitative data.Results obtained by the analysis of derivative achievement test indicated a significant difference between achievement test scores of treatment and control groups (p=0.000). However, ragarding to the postest scores there is no significant difference between the treatment group 1 and treatment group 2 groups.Views of the students indicated that the video lectures had positive impact on their learning and students had positive views about the teacher in the videos and technical properties of the videos. Besides, students who watched the screen captured videos consider video lectures more positive in points of learning impact and technical properties according to the students who wathed video lectures which were recorded by a video camera. In addition, the students in both treatment groups found that Web enhanced mathematics instruction had positive impact on their learning, but completely carrying out a course on Web would make difficulties.