Keten ve pamuk karışımlarının rıng ve open-end iplikçiliklerinde eğrilmesi üzerine bir araştırma
An investigation on ring and open-end spinning of flax/cotton blends
- Tez No: 276225
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Gittikçe önemi artan keten lifleri yüksek mukavemet, doğal parlaklık gibi bazı önemli avantajlara sahiptir. Isı ve nem iletiminin yüksek olması da keten lifinin konfor açısından tercih edilmesini sağlamaktadır.Bu çalışmada keten liflerinin pamuk lifleri ile farklı oranlarda karışım yapılarak ring ve open-end sistemlerinde eğrilmesi ve karışımdaki keten oranının değişmesinin ve bazı üretim parametrelerinin iplik özelliklerine etkisi incelenmiştir.Elde edilen sonuçlar SPSS istatistik programı ile değerlendirilmiş ve karışımdaki keten oranının artmasıyla iplik özelliklerinin olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Flax fibers have some significant advantages like high tenacity and natural brilliance. In addition, flax fiber is preferred because of its high moisture and thermal conductivity.In this study, it is searched that ring and rotor spinning of flax and cotton blends with different ratios and also effects of changing ratios and some production parametres on yarn significants.The results were evaluated with using SPSS programme and it is showed that yarn siginificants were affected negative with increasing ratio of flax.