Örme pamuklu kumaşlarda tekrarlı yıkamalar ve kumaş özelliklerine etkisi
Repeated laundering cotton knitted fabrics and the effects of laundering on fabric properties
- Tez No: 287129
- Danışmanlar: PROF. DR. R. TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez kapsamında, farklı pamuk karışımlarından elde edilmiş, Ne 30/1 ring ipliklerinden üretilmiş boyalı mamul süprem kumaşların ev tipi yıkanması sonucunda bazı yapısal özellikleri, boyutsal değişimleri, aşınma dayanımları ve renk değişimleri üzerinde çalışma yapılmıştır. Kumaşlar %100 pamuk, pamuk-viskon (%50-50), pamuk-polyester (%50-50), pamuk-viskon-polyester (%50-25-25), pamuk-naylon (%65-35), pamuk-akrilik (%50-50), pamuk-keten (%75-25), pamuk-modal (%50-50) şeklinde karışım içermektedir.Çalışma kapsamında pamuklu kumaşlara kimyasal içerikleri birbirinden farklı dört deterjan kullanılarak, 1, 10, 20 kez olmak üzere üç farklı yıkama tekrarıyla 60ºC' de 90 dk' lık yıkama işlemi uygulanmıştır. Yıkama şartları boyalı pamuklu numunelere en uygun yıkama programına göre belirlenmiştir. Çalışmada piyasada yaygın olarak kullanılan matik deterjanlar seçilmiş olup, bu deterjanların kimyasal analizleri özel bir laboratuvarda yaptırılmıştır.Tekrarlı yıkamalar sonucu pamuklu kumaşların içeriğindeki lif karışımlarının boyutsal ve yapısal değişiklikleri, aşınma dayanımlarının karşılaştırılması ayrıca deterjan türünün ve yıkama tekrar sayısının boyutsal değişime, aşınma dayanımına, renk değişimine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır.Deney sonuçlarından elde edilen verilere, SPSS 15.0 istatistik paket programıyla değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of laundering to the fabrics that obtained from 8 different cotton blends plain jersey fabrics that were produced of Ne 30/1 ring yarns were studied. The fabric samples contain %100 cotton, cotton-viscose (%50-50), cotton-polyester (%50-50), cotton-viscose-polyester (%50-25-25), cotton-nylon (%65-35), cotton-acrylic (%50-50), cotton-linen (%75-25) and cotton-modal (%50-50).In study, the cotton fabrics were washed at 60ºC in 90 minutes with 3 different laundry repeated times that are 1, 10 and 20 times, using 4 different detergents that have different chemical contents from each other. The laundry conditions were determined according to the most appropriate for dyed cotton samples. The matic detergents have been selected that are widely used on the market and a special laboratory built chemical analysis of these detergents.After the repeated laundries, we tried to determine the effects of detergents, laundry repeated time and fabric contents to dimensional and structural changes, abrasion resistance, color changes of cotton fabrics.The data that obtained from results of the experimental studies by using SPSS 15.0 statistical package program was evaluated.