Giysi kalıbı hazırlığına yönelik vücut tiplerinin belirlenmesi ve uygun kalıp hazırlama teknikleriyle ilişkilendirilmesi
The determination of body types for garment pattern preparation and the association of body types with pattern preparation techniques
- Tez No: 276227
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında, Hazır Giyim Sanayiinde kullanılan vücut tipleri ortaya konmuş ve bu vücut tiplerinin gruplandırılması amaçlanmıştır. Öncelikle vücut tipleri, Hazır Giyim Sanayiinde kullanılan vücut tipleri, kalıp hazırlama yöntemleri ve kalıp hazırlama sistemleri hakkında bilgi verilmiş ve konu ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın devamında, Hazır Giyim Sanayiinde başlıca kullanılan dört kalıp hazırlama sistemine göre etek kalıpları, Bilgisayar Destekli Tasarım Sistemleri'nde hazırlanmıştır. Üç Boyutlu Sanal Giydirme Sistemi'nde yedi farklı vücut tipine göre vücut ölçüleri belirlenmiş olan sanal mankenler oluşturulmuştur. Hazırlanan etek kalıpları, oluşturulan bu sanal mankenlere üç boyutlu olarak giydirilmiş ve giysilerin vücuda uyumu değerlendirilmiştir. Değerlendirme, sistemde bulunan basınç ve gerilim haritası fonksiyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda benzer özellik gösteren vücut tipleri biraraya getirilerek gruplandırılmış ve üç vücut tipi grubu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the body types used in Apparel Industry were determined and body types grouping was aimed. Firstly some informations about body types, body types used in Apparel Industry, pattern making methods and pattern making systems were given and the studies in the relevant literature were reviewed. In the continuance of the study, the skirt patterns were prepared in Computer Aided Design System with four pattern making systems used in Apparel Industry. The virtual manikins were created according to the measurements determined for different seven body types in Three Dimensional Virtual Sewing System. The patterns were dressed to the virtual manikins and the body fit was evaluated. The evaluations were carried out by using pressure and tension map functions. After these evaluations, body types which showed similar features were grouped together and three groups were obtained.