Kompleks yapı elemanlarının statik ve dinamik stabilitelerinin analizi
Static and dynamic stability analysis of complex structural elements
- Tez No: 276228
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezde çatlaklı ve çatlaksız kompozit ya da izotropik malzemeden ankastre narin kirişler ve çatlaklı eğri kirişler gibi yapısal elemanların statik ve dinamik stabiliteleri araştırılmıştır.Kirişler Euler kiriş olarak kabul edilmiş ve enerji yaklaşımı temelinde sonlu eleman yöntemi kullanılarak modellenmişlerdir. Tabakalı kompozit kirişler için simetrik ve antisimetrik tabakalama şemaları göz önüne alınmıştır. Düzenleyici matris denklemleri standart ve yerel esneklik kavramı kullanarak çatlaklı kiriş elemanlarından elde edilmiştir.Kompozit malzeme durumunda tabakalama şemaları, çatlak oranları ve konumlarının, çatlaklı narin kirişlerin ve eğri kirişlerin burkulma yükleri, doğal frekansları ve dinamik stabilitelerine etkileri sayısal olarak araştırılmıştır.İzotropik malzemeden narin kirişlerin burkulma yükleri ve doğal frekansları için elde edilen sayısal sonuçları doğrulamak amacıyla çatlaklı deney örnekleriyle deneyler yapılmıştır.0.5 çatlak oranına kadar verilen sayısal sonuçlar ile literatürde mevcut diğer araştırma sonuçları arasında iyi bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, static and dynamic stabilities of structural elements such as cracked and noncracked cantilever slender beams of composite or isotropic materials and cracked curved beams of isotropic material have been studied.The beams are assumed to be an Euler beam and modeled by using the finite element method, based on energy approach. Laminated composite beams are considered to have symmetric and antisymmetric lay-ups.The governing matrix equations are derived from the standard and cracked beam elements combined with the local flexibility concept.The effects of laminate schemes in case of composite, crack ratios and crack positions on the buckling loads, natural frequencies and dynamic stabilities of the cracked slender beams and curved beams are investigated numerically.The experiments are conducted using specimens having edge cracks to validate the numerical results obtained for buckling loads and natural frequencies of the cantilever slender beams of isotropic material.The numerical results given for crack ratios up to 0.5 are found to be in good agreement with the results of other researches in existing literature.