Deniz Harp okulu tenis takımının vuruş antrenman tekniği pratik sınırlarının; teorik hesaplamalarla kıyaslanması
- Tez No: 27623
- Danışmanlar: DR. FİKRİ ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
8- ÖZET Bu çalışmada, Y=B(E+N)R şeklinde ifade edilen Norman Lane'nin formülü ile elde edilmiş sporcu performansı sonuçları, gerçek test değerleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Testler, Deniz harp okulu öğrencileri arasından rastgele seçilen 12 öğrenciye uygulanmış ve Norman Lane formülü ile hesaplanan tahmini performans değerlerine oldukça yakın sonuçlar bulunmuştur. öğrenci sporculara 12 hafta süre ile tenis temel teknik vuruşlarından olan, elönü ve elarkasma bırakılan, karşıdan atılan ve karşıdan vurulan toplarla çalışmalar, haftada 2500 vuruş olmak üzere yaptırılmış, üç ay sonunda tamamlanan 30000 vuruş ile Norman Lane'nin tahmini performans değerine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlarla student-t testi ve pearson korelasyon katsayısı kullanılarak; elönü için r=0.8276, P=0.0363, elarkası için de r=0.8372, P=0.0139 olarak tespit edilmiştir. Nitekim, çalışma grubundaki iki sporcunun 1993 senesindeki lig periodu ve harp okulları arası müsabakalara iştirak edebilecek düzeye geldiği gözlenmiştir. Grubun gerçek test değerleri ile Norman Lane tahmini performans değerleri arasında en fazla %3'lük bir fark göze çarpmıştır. Bu da; uygulanan test tekniklerinin sporcuyu teorik olarak belirlenen performans düzeyine ulaştıracağını göstermiştir. 48
Özet (Çeviri)
9- SUMMARY In this study, the evaluated performance of a tennis player by Norman Lane's formula Y=B(E+N)R is compared with experimental values. Experiments are done for 12 weeks with 12 tennis players whom are choosen at random, among the students of Naval Academy. By using the basic tennis hits technics, 30000 hits are reached at the end of the experiments and the results are obtained for backhand- forehand and hitting towards. The student- t test and pearson correlation are also applied to the results. The conclusion of this thesis is that, the applied drill technics are good enough to reach the predicted theoric performance values of Norman Lane's 49