Görevdeş ağlarda ilgi metriği tabanlı hiyerarşik katman geliştirme
Interest based hierarchical layering in peer to peer networks
  1. Tez No: 276238
  2. Yazar: ASİL YARDIMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz Internet teknolojindeki kullanıcı kitlesinin hızla artmasıyla birlikte Internet üzerinde yer alan kaynaklardan etkin bir şekilde yararlanma ihtiyacı da artış göstermektedir. Bu ihtiyacı karşılamayı amaçlayan görevdeş sistemler, sunduğu dağıtık yapı ve simetrik roller sebebiyle büyük önem kazanmıştır. Son yıllarda Internet kullanımının büyük bir kısmını oluşturan görevdeş ağlarda bulunan kaynaklara erişim için kullanılan yapı önemlidir.Görevdeş ağ üzerinde etkin bir başarım elde etmek için istenen kaynaklara olabildiğince az maliyetle ulaşmak gerekmektedir. Bu sebeple sistemdeki tüm katılımcı düğümlerin nitelikleri göz önüne alınarak gruplandırılması amaçlanır. Bu sayede aranan içeriğe veya hizmete daha kolay erişilebilecektir. Gruplandırma için kullanılan farklı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerden biri olan ilgi bazlı gruplama, benzer ilgilere sahip düğümlerin aynı grup içerisinde yer alarak başarımı artırmasını hedeflemektedir.Bu çalışma, düğümler arasında hiyerarşik bir yapı oluşturarak benzer ilgiye sahip düğümlerin JSD metriği kullanarak gruplanmasına yönelik araştırma ve uygulamaları içermektedir. Geliştirilen yöntem, PlanetLab platformu üzerinde gerçekleştirilerek performans testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with rapidly increasing number of users using Internet technology, the demand for information retrieval and collaborative working has also been increasing. Peer to peer systems, which aim to fulfill this demand, gained major importance by having symmetry in their user roles. It is very important to have an architecture for benefiting resources from peer to peer systems which are one of the most used part of Internet traffic.Achieving effective performance on peer to peer networks should be done by reaching resources with least cost. For this reason, clustering peers on the system by their attributes should be considered. Clustering provides easy access to contents or services that are found on network. There are many techniques for clustering peers. Interest-based clustering, which is one of these techniques, aims at increasing performance by clustering peers that have similar interest sets.This work includes research and development for creating a hierarchical clustering of close peers using JSD metric. Developed architecture is deployed on PlanetLab platform and performance tests are implemented.