Bitkisel kaynaklı yağların yağlayıcılık özelliği daha yüksek türevlerine dönüştürülmesi ve bu türevlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin mineral kaynaklı yağlayıcılarla karşılaştırılması
Convertion of vegetable oil-based lubricants to higher forms to increase their lubrication features and comparison of their physical and chemical properties with mineral oil-based lubricants
- Tez No: 276237
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, endüstriyel ekipmanların yağlayıcı ihtiyaçlarının karşılanmasında kanola yağının kullanılması için, bu yağın yüksek sıcaklıktaki oksidatif kararlılığının ve düşük sıcaklıktaki akıcılığının iyileştirilerek yağlayıcılık özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, dört farklı yağ asiti esterinin kanola yağının oksidatif kararlılık ve akma noktası özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunlar pentaerythritol tetraisostearate (PETS), trimethylolpropane trioleate (TMP-TO), 2-ethyl hexyl oleate (2-EHO) ve methyl oleate (MO)'tır.Oksidatif kararlılık konusunda en iyi sonucun PETS + Kanola karışımlarına, düşük sıcaklıktaki akıcılık konusunda en iyi sonucun TMP-TO + Kanola karışımlarına ait olduğu belirlenmiştir. Her iki özellik açısından birlikte değerlendirme yapıldığında TMP-TO'lu kanola karışımlarının optimum iyileşmeyi sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims of this thesis are to improve high temperature oxidative stability, and low temperature fluidity of canola oil to be used in industrial equipments as a lubricant.Therefore, four different fatty acid esters have been investigated to find their effects on oxidative stability and fluidity characteristics of canola oil. These are pentaerythritol tetraisostearate (PETS), trimethylolpropane trioleate (TMP-TO), 2-ethyl hexyl oleate (2-EHO) and methyl oleate (MO).Consequently, it was found that PETS + canola mixtures had the best oxidative stability, whereas TMP-TO + canola mixtures provided the best fluidity values. When both the oxidative stability and the fluidity results were evaluated together, TMP-TO + canola mixtures were found to give the optimum improvement.