Yakıt dönüştürücüde dönüştürülmüş doğalgaz yakıtlı katı oksitli yakıt pili dizini modellemesi
Solid oxide fuel cell stack modeling with prereformed natural gas
  1. Tez No: 276253
  2. Yazar: SEMİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TURHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada yakıt dönüştürücüde dönüştürülmüş doğalgaz yakıtlı katı oksitli yakıt pili dizini modellenmiştir. Birim hücre baz alınarak analizler yapılmıştır.Dönüştürülmüş doğalgaz ile çalışan üç boyutlu, düzlemsel, karşıt akışlı bir model dizayn edilmiştir. Modelde, katı oksitli yakıt pili dizinin akım yoğunluğu dağılımı, anot ve katot kütle gazları kütle dengesi, gaz kanalları momentum dengesi, gözenekli elektrotlardaki gaz geçişi, elektronik akım dengesi incelenmiştir.Ayrıca anot ve katottaki gaz dağılımları, hız dağılımı, polarizasyon eğrisi, güç-voltaj ve güç akım yoğunluğu eğrileri incelenmiştir. Model, sonlu elemanlar yöntemiyle COMSOL 3.5a ticari yazılımı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper , solid oxide fuel cell stack is modeled with prereformed natural gas. Analysis has been made, which is based on unit cell.A model designed which is working with prereformed natural gas, 3D, planar and co-flow. At the model, range of the current density of solid oxide fuel cell stack, mass balance of anode and cathode gases, momentum equilibrium of gas channels, the gas transition in porous electrodes, electronic current balance are examined.Further, gas dispertion in anode and cathode, velocity distribution, polarization curve, power-voltage and power-current curves are examined. The model performed by finite element method with support of COMSOL 3.5a commercial software.